Gospodarka - Świat

JPMorgan Chase wchodzi w detal

Amerykański gigant otwiera w przyszłym tygodniu pierwszy zagraniczny bank detaliczny w swojej 222-letniej historii.
Foto: Bloomberg

Sanoke Viswanathan, szef nowo utworzonego działu „konsumentów międzynarodowych" JPMorgan powiedział, że największy bank w USA zainwestuje duże środki, aby Chase stał się poważną siłą w Wielkiej Brytanii, zanim przeniesie się do innych krajów w Europie i Ameryce Łacińskiej. - To bardzo duże strategiczne zobowiązanie z punktu widzenia firmy – powiedział w wywiadzie przeprowadzonym w centrali banku Canary Wharf. - Wydamy setki milionów, zanim osiągniemy próg rentowności i dotrzemy do miejsca, w którym jest to zrównoważony biznes, ale nam się nie spieszy – stwierdził.

Chase początkowo zaoferuje tylko rachunki bieżące z programem nagród, ale planuje szybko rozszerzyć działalność na takie obszary, jak pożyczki osobiste i inwestycje, a ostatecznie nawet kredyty hipoteczne.

- W obecnych okolicznościach istnieje ogromna nadpodaż kredytów hipotecznych i wielu dostawców. Ale aby być kompletnym bankiem i mieć zaufanie konsumentów w dłuższej perspektywie, jest to ważna gama produktów – powiedział Sanoke Viswanathan.

Nowy bank o kryptonimie Project Dynamo podczas jego tajnego rozwoju przez dwa lata był często porównywany do Marcusa Goldman Sachs, który rozpoczął swoją działalność trzy lata temu w Wielkiej Brytanii. Jednak podczas gdy Marcus szybko zgromadził miliardy funtów oszczędności, Goldman do tej pory wykorzystywał depozyty do finansowania operacji bankowości inwestycyjnej, zamiast budować szerszy zestaw produktów.

Viswanathan powiedział, że Chase miał na celu umożliwienie klientom w ciągu trzech do czterech lat „robienia wszystkiego z nami i bez konieczności bankowania z innymi ludźmi". Dodał jednak, że firma nie wyznaczyła sobie konkretnego celu co do liczby klientów, a także nie będzie „niewolnikiem" osiągnięcia rentowności w określonym terminie.

W czerwcu JPMorgan zdecydował się na zakup brytyjskiego robo-doradcy Nutmeg, a Viswanathan powiedział, że rozważy dalsze przejęcia w miarę rozwoju.

Pojawienie się Chase'a oznacza wejście na coraz bardziej konkurencyjny rynek brytyjski. Tylko firmy cyfrowe, takie jak Monzo, Starling i Revolut, pozbawiły w ubiegłym roku tradycyjne banki milionów klientów, ale wolniej rozwijają możliwości kredytowe i czasami mają trudności z nadążaniem za wymogami regulacyjnymi w miarę ich rozwoju.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.