Gospodarka - Świat

Chiny: Odbicie konsumpcji

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła w sierpniu o 0,5 proc. r./r., po spadku o 1,1 proc. w lipcu. Był to jej pierwszy wzrost w tym roku.
Foto: Bloomberg

Średnia prognoz analityków mówiła o jej zerowym wzroście. Tymczasem produkcja przemysłowa zwiększyła się w sierpniu o 5,6 proc. r./r. Te dane również były lepsze od prognoz. Oznaki ożywienia gospodarczego w Chinach przyczyniły się we wtorek do lekkich zwyżek na większości giełd w Azji i w Europie.

– Myślimy, że ożywienie gospodarcze w Chinach jest już solidne i powinno być kontynuowane w czwartym kwartale i w 2021 r. Towarzyszyć mu będzie solidny wzrost inwestycji, stopniowo podnoszące się tempo konsumpcji i odporny eksport – twierdzi Louis Kuijs, analityk Oxford Economics.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.