REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

The Guardian: Brytyjscy bankowcy przed niemieckim sądem

Dwaj brytyjscy bankowcy inwestycyjni stanęli przez sądem w Bonn w procesie, którego przedmiotem jest udział w – jak to określają niemieckie media – największym finansowym oszustwie w powojennej historii ich kraju.
Foto: Bloomberg

41-letni Martin Shields i 38-letni Nicolas Diable są oskarżeni o okradzenie niemieckiego państwa na kwotę 447,5 mln euro. Dokonali tego, działając w londyńskiej dzielnicy finansowej i stosując przy obrocie akcjami tzw. programy cum-ex.

Proceder polegał na odpowiednim obrocie akcjami między krajowymi i zagranicznymi inwestorami wokół dnia wypłaty dywidendy. Dzięki temu otrzymywali oni nawet wielokrotnie zwrot podatku, ponieważ fiskus nie potrafił ustalić, do kogo dokładnie należały dane akcje w danym dniu. Szacuje się, że niemiecki Skarb Państwa mógł stracić w ten sposób od 5 do 55 mld euro, bo proceder trwał od 2001 do 2012 r., kiedy wreszcie zmieniono przepisy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA