REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Zmarł miliarder David Koch

David Koch, amerykański miliarder, które majątek szacowano na 48 mld dolarów, zmarł w wieku 79 lat. Razem ze swoim bratem Charlesem kontrolował holding Koch Industries. Znany był ze wspierania finansowego prawicowych kandydatów w wyborach.

David Koch

Foto: Bloomberg

- Z ciężkim sercem ogłaszam odejście mojego brata Davida. Każdy, kto pracował z Davidem z pewnością doświadczył jego osobowości giganta i jego pasji dla życia – powiedział Charles Koch.

David Koch przez kilka dziesięcioleci był zaangażowany w działalność Koch Industries, holdingu założonego w 1940 r. przez jego ojca Freda Kocha. Holding ten był zaangażowany m.in. w branży chemicznej, górniczej i włókienniczej. David Koch zrezygnował w 2018 r. z bycia jego wiceszefem. Zrobił to ze względów zdrowotnych.

Bracia Koch byli mocno zaangażowani we wspieranie finansowe polityków oraz organizacji opowiadających się za ideami wolnego rynku. Promowali idee niskich podatków i ograniczonego rządu. David Koch startował nawet w 1980 r. w wyborach prezydenckich jako kandydat Partii Libertariańskiej. Zdobył wówczas około 1 proc. głosów. W późniejszych latach jego pieniądze dawały mu jednak spory wpływ na amerykańską politykę. W ostatnich latach Koch krytykował m.in. prezydenta Donalda Trumpa za jego wojny handlowe i politykę imigracyjną.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA