Gospodarka - Świat

Chińskie kłopoty z długiem

China Huarong Asset Management - spółka zarządzająca aktywami finansowymi będąca w większości własnością państwa, która koncentruje się na zarządzaniu długiem w trudnej sytuacji - okazał się zbyt duży, by upaść, ale jego przedłużający się proces ratowania pokazuje determinację Pekinu, by ukarać wierzycieli, którzy ignorują ryzyko w mocno zadłużonych firmach.
Foto: Bloomberg

Prawie pięciomiesięczna saga wywołała jedne z najbardziej ekstremalnych wahań w historii chińskiego emitenta obligacji o ratingu inwestycyjnym, zmieniając sposób, w jaki nawet doświadczeni menedżerowie finansowi oceniają krajowy rynek kredytowy o wartości 12 bilionów dolarów. Podczas gdy niektóre obligacje Huarong wzrosły do ??97 centów za dolara po tym, jak firma ujawniła pod koniec środy dokapitalizowanie przez inwestorów wspieranych przez państwo, ratunek nadszedł zbyt późno dla wielu posiadaczy obligacji, którzy na początku tego roku sprzedawali je z dużymi stratami.

Dla rządu prezydenta Xi Jinpinga korzystna jest rezolucja Huarong, która wprowadza większą dyscyplinę rynkową bez potrzeby bałaganu, który mógłby wywołać szeroką finansową zarazę. Ryzyko polega na tym, że ta niejasna strategia – i nieprzejrzyste podejście Pekinu do radzenia sobie z kłopotliwymi kredytobiorcami – odstraszy inwestorów, którzy chcą większej jasności co do reguł gry w chińskim kredycie.

- Rząd wyraźnie pragnie narzucić systemowi większą dyscyplinę – powiedział David Loevinger, analityk w TCW Group Inc. i były starszy koordynator ds. Chin w Ministerstwie Skarbu USA. - Huarong jest tak duży i tak powiązany z systemem finansowym. Inwestorzy wciąż starają się ustalić, gdzie jest granica i kto jest po jej bezpiecznej stronie.

Kapitał Huarong zostanie uzupełniony przez inwestorów państwowych, w tym Citic Group, China Insurance Investment Co. i China Life Asset Management Co., największego krajowego menedżera ds. złych kredytów. Nieokreślona kwota środków pomoże Huarongowi kontynuować działalność i spełnić minimalny regulacyjny wymóg kapitałowy. Huarong zapewnił inwestorów, że nie planuje restrukturyzacji swojego zadłużenia, jednocześnie ogłaszając rekordową stratę w wysokości 15,9 miliarda dolarów w 2020 roku.

Oświadczenie potwierdziło raport Bloomberga, że ??Huarong był gotowy na otrzymanie świeżego kapitału w ramach planu remontowego, według osób zaznajomionych z tą sprawą, które określiły omawianą kwotę na około 50 miliardów juanów (7,7 miliarda dolarów). Kontrola nad firmą ma zostać przeniesiona na Citic, chociaż szczegóły wciąż są finalizowane i mogą ulec zmianie.

Dla bardziej spekulacyjnych funduszy o wysokiej tolerancji na ryzyko obligacje Huarong mogły być handlem na całe życie. Jednak zmienność sprawiła, że ??papiery były toksyczne dla wielu głównych inwestorów Huarong, którzy liczyli na szybkie rozwiązanie problemu quasi-suwerennego emitenta.

Obecnych akcjonariuszy Huarong prawdopodobnie dotknie spadek wartości ich udziałów, ponieważ firma rozpozna straty na aktywach niepracujących. Warburg Pincus i Goldman Sachs Group Inc. należą do grupy inwestorów, którzy kupili udziały w Huarong o wartości 2,4 miliarda dolarów, zanim wszedł na giełdę w 2015 roku. Akcje Huarong pozostają zawieszone w Hongkongu.

Huarong do tej pory spłacił wszystkie swoje obligacje na czas i powiedział w zeszłym miesiącu, że wykupi we wrześniu obligację wieczystą o wartości 500 milionów dolarów, pomagając zwiększyć zaufanie rynku. Firma osiągnęła również porozumienia z bankami państwowymi, aby zapewnić jej możliwość wywiązania się ze zobowiązań co najmniej do końca sierpnia.

Jeśli potencjalna inwestycja strategiczna zostanie wdrożona, uzupełni kapitał Huarong, skonsoliduje jego podstawy dla zrównoważonych operacji i zapewni, że spełnia wymagania regulacyjne, poinformowała w środę firma.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.