REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Turcja. Prezes zwolniony, lira znów traci

Lira turecka traciła w poniedziałek ponad 2 proc. wobec dolara a BIST 100, główny indeks giełdy w Stambule spadał w ciągu sesji o ponad 1 proc.
Foto: Bloomberg

Po południu za 1 dolara płacono 5,74 liry, czyli kurs tureckiej waluty wrócił do poziomu z początku lipca. Rynki zareagowały w ten sposób na to, że w sobotę nad ranem stracił stanowisko Murat Çetinkaya, prezes banku centralnego Republiki Turcji. Zastępujący go wiceprezes Murat Uysal zapewnia, że bank będzie prowadził niezależną politykę pieniężną, ale inwestorzy w to nie wierzą. Rynek wycenia już, że turecki bank centralny dokona obniżek stóp.

Agencja Bloomberga donosi, że turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział na zamkniętym spotkaniu z parlamentarzystami rządzącej partii AKP, że oczekuje, iż politycy i urzędnicy przyjmą lansowaną przez niego teorię, mówiącą, że wyższa inflacja jest skutkiem wysokich stóp procentowych. Zagroził również „konsekwencjami", tym którzy nie będą wspierać polityki gospodarczej rządu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Çetinkaya został pozbawiony stanowiska, po tym jak oparł się propozycji Erdogana mówiącej, by sam podał się do dymisji. Kadencja szefa banku centralnego miała upłynąć w 2020 r. Napięcia w relacjach pomiędzy prezydentem a bankiem centralnym miały się nasilić, po tym jak 12 czerwca bank centralny utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. – Gdy amerykański Fed skłania się ku obniżkom stóp, główna stopa w moim kraju wynosi 24 proc. To nie do zaakceptowania – mówił wówczas Erdogan.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA