Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
I półrocze było burzliwe na giełdach. Przyniosło koronawirusowy krach, a po nim silne odbicie na wielu rynkach. O ile więc dla indeksów S&P 500 i Dow Jones Industrial II kwartał przyniósł najwyższe stopy zwrotu od 1998 i 1987 r. (odpowiednio: 20 proc. i 17,8 proc.), o tyle I półrocze było dla nich najgorsze od ponad dziesięciu lat. S&P 500 stracił 4 proc., a Dow Jones Industrial 9,6 proc. Tylko nieliczne indeksy zdołały odrobić straty poniesione od początku roku. Wśród tych, którym to się udało, znalazły się m.in.: Nasdaq Composite (wzrósł o 12,1 proc. i ustanawiał rekordy) oraz polski sWIG 80 (zyskał 11,4 proc.). Spośród innych indeksów giełd najgorzej radziły sobie w I półroczu: austriacki ATX (spadek o 29,5 proc.), grecki Athex Composite (spadek o 30,3 proc.) i kolumbijski Colcap (minus 33,1 proc.).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?
Całkowite zatrzymanie imigracji i wzrost deportacji spowoduje spadek wzrostu amerykańskiego PKB między 0,8 a 1 pkt. proc. w 2025 r. i 0,4-1,4 pkt. proc. w 2027 r. - wynika z badania ekonomistów z Fed z Dallas.
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej