Gospodarka - Świat

Awaria systemu Xetra sparaliżowała giełdy

Elektroniczny system handlu giełdowego Xetra T7 miał w środę awarię. W jej wyniku na blisko trzy godziny był zakłócony handel na frankfurckiej giełdzie Deutsche Boerse, a także na korzystających z tego systemu parkietach w Wiedniu, Pradze, Budapeszcie, Lublanie i w Zagrzebiu.
Foto: AFP

Do zakłóceń doszło również na rynku kontraktów terminowych Eurex. Zawieszono na nim notowania niemieckich obligacji a Dania wstrzymała się z przeprowadzeniem akcji długu.

„Z powodu problemów, Xetra T7 nie jest w tej chwili dostępna. Badamy usterkę i rozpoczęliśmy działania naprawcze" – taki komunikat pojawił się na stronie Deutsche Boerse w środę o 9:09. Później dwukrotnie pojawiły się jeszcze komunikaty o tym, że handel zostanie przywrócony. O 12:10 informowano już o usunięciu usterki i powrocie do normalnego handlu. Przyczyny usterki jeszcze nie ujawniono.

- To bardzo rzadkie, by rynek był wyłączony na tak długo. Cieszę się jednak, że stało się to akurat w dniu w którym nie mamy publikacji ważnych danych czy raportów spółek. Dobrze, że to się nie stało w zeszłym tygodniu, gdy afera Wirecard wstrząsnęła giełdą – stwierdził Guillermo Hernandez Sampere, szef działu tradingu w niemieckiej firmie MPPM EK.

To już druga większa awaria systemu Xetra w tym roku. Poprzednim razem doszło do niej 14 kwietnia i trwała ona kilka godzin.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.