Gospodarka - Świat

Chiny: Dobre dane PMI

Wskaźnik PMI mierzący koniunkturę w chińskim przemyśle (liczony przez państwową organizację CFLP) wzrósł z 50,6 pkt w maju do 50,9 pkt w czerwcu. Średnia prognoz analityków mówiła o jego spadku do 50,6 pkt. Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt pokazuje na ekspansję w branży.
Foto: Adobestock

Oficjalny PMI dla chińskiego sektora usług i branży budowlanej skoczył natomiast z 53,6 pkt w maju do 54,4 pkt w czerwcu. Średnia prognoz analityków mówiła, że pozostanie on na dotychczasowym poziomie. Oba wskaźniki PMI były już czwarty miesiąc z rzędu na poziomie wskazującym poprawę koniunktury. - Najnowsze dane sondażowe sugerują, że wzrost gospodarczy przyspieszył w czerwcu, z powodu szybszego ożywienia w przemyśle i usługach a także utrzymywaniu siły przez sektor budowlany. Ożywienie powinno pozostać solidne w nadchodzących miesiącach, gdyż duże wydatki na infrastrukturę rekompensują słabszy popyt zewnętrzny - twierdzi Julian Evans-Pritchard, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics. Chińscy menedżerowie wciąż pozostają jednak pesymistami, co do popytu eksportowego. Komponent indeksu PMI dla przemysłu odpowiadający za nowe zamówienia eksportowe pozostawał w czerwcu na recesyjnym poziomie i wynosił 42,6 pkt.

Mimo to, chińskie dane PMI przyczyniły się we wtorek do zwyżek na azjatyckich giełdach. Japoński indeks NIkkei 225 zyskiwał nawet 2 proc. podczas wtorkowej sesji.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.