Gospodarka - Świat

Brak śladu pandemii?

W I kw. 2021 r. PKB krajów wchodzących w skład G20 wrócił do poziomu sprzed pandemii – wynika z danych OECD. Co warto zauważyć – między poszczególnymi krajami pojawiły się znaczące różnice.
Foto: AFP

PKB wspomnianych krajów wzrósł o 0,8 proc. w porównaniu z IV kw. 2020 r. W ujęciu rocznym wzrost wynosi już 3,4 proc. Najszybsze tempo powrotu gospodarki do normalności prezentują Chiny, Turcja oraz Indie. PKB tych krajów wzrósł w I kw. 2021 r. w porównaniu z IV kw. 2019 r. o odpowiednio 7,1 proc., 6,8 proc. oraz 2,7 proc. Na drugim biegunie pozostają za to kraje UE oraz Wielka Brytania. PKB na Wyspach spadło w porównaniu z ostatnimi trzema miesiącami 2019 r. aż o 8,7 proc. Równie blado wypadły Włochy (spadek o 6,4 proc.) oraz Niemcy, których PKB zanurkował o 5 proc.

Powyższe dane dosyć dobrze odzwierciedlają sytuację pandemiczną panującą na świecie w ostatnich miesiącach. Chiny, które sprawnie uporały się z pandemią i nie musiały wprowadzać aż tak długotrwałych restrykcji, stają się właśnie liderem zwyżek. Z kolei państwa UE oraz Wielka Brytania, które proces odmrażania gospodarki z lockdownu rozpoczęły w maju po trzeciej fali pandemii, dopiero w II kw. będą mogły pokazać lepsze dane. Kraje te nie mogą również w pełni wykluczyć powrotu restrykcji. Organizacja podwyższyła również prognozy dotyczące tegorocznego globalnego skoku PKB z szacowanego jeszcze w grudniu 4,2 proc. do 5,8 proc. GSU

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.