Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Operatorzy giełdowi należą do grona tych, którzy są jednymi z głównych wygranych okresu pandemii koronawirusa, przynajmniej w krótkim okresie. Większa zmienność przełożyła się bowiem na znaczący wzrost obrotów na europejskich giełdach – wynika z najnowszych danych Europejskiej Federacji Giełd (FESE).
Powody zadowolenia mogą mieć praktycznie wszystkie europejskie rynki. Większość z nich zanotowała dwucyfrowy wzrost aktywności inwestorów. Na London Stock Exchange obroty w marcu były o 52 proc. większe niż w lutym. Deutsche Borse zanotowała z kolei wzrost o 62,4 proc. W przypadku grupy giełd Euronext mowa jest o wzroście rzędu 55 proc. Spośród czołowych rynków największy skok zanotowała jednak Six Swiss Exchange. Tam miesiąc do miesiąca obroty zwiększyły się o prawie 95 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?
Całkowite zatrzymanie imigracji i wzrost deportacji spowoduje spadek wzrostu amerykańskiego PKB między 0,8 a 1 pkt. proc. w 2025 r. i 0,4-1,4 pkt. proc. w 2027 r. - wynika z badania ekonomistów z Fed z Dallas.
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej