REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Rządy porzuciły obawy przed rozdawnictwem

Bank Anglii przygotował mechanizm finansowania deficytu, a Hiszpania wprowadza minimalny dochód gwarantowany.

Andrew Bailey, szef Banku Anglii

Foto: Bloomberg, TOLGA AKMEN

Hiszpański premier Pedro Sanchez

Foto: AFP

Kryzys towarzyszący pandemii koronawirusa sprawił, że rządy i banki centralne przełamują kolejne ekonomiczne tabu. Przykładem może być to, że brytyjski rząd i Bank Anglii porozumiały się co do uruchomienia mechanizmu pozwalającego na kupowanie przez bank centralny długu bezpośrednio od rządu. Ma on być jedynie wykorzystywany tymczasowo, jeżeli zawirowania na rynku obligacji będą zbyt duże. Wszystkie pożyczone w ten sposób pieniądze mają być zwrócone Bankowi Anglii do końca roku.

„Rząd nadal będzie wykorzystywał rynki jako główne źródło finansowania, a jego odpowiedź na Covid-19 będzie w pełni finansowana za pomocą dodatkowych sprzedaży długu w ramach normalnych operacji zarządzania zadłużeniem" – mówi wspólny komunikat Banku Anglii i rządu. Andrew Bailey, prezes brytyjskiego banku centralnego, zapewniał wcześniej, że jego instytucja nie będzie stale finansować wydatków państwa. (Zaznaczał jednak, że wart 635 mld funtów program QE realizowany przez Bank Anglii nie jest takim stałym finansowaniem).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA