REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Spółki biotechnologiczne pozwalają zbić fortuny, ale też mogą przynieść wielkie straty

Indeks Nasdaq Biotechnology zyskał przez ostatnich pięć lat 40 proc. To gorszy wynik niż Nasdaq Composite (+85 proc.), czy S&P 500 (+52 proc.), ale lepszy niż np. niemieckiego indeksu DAX (+20 proc.). Inwestując w tym czasie w amerykańskie spółki biotechnologiczne, trzeba było być niezwykle selektywnym.
Foto: Bloomberg
Foto: GG Parkiet

Spośród spółek należących do tego indeksu 18 zyskało w ciągu ostatnich pięciu lat więcej niż 300 proc. Najlepszą z nich okazała się Amarin Corporation, której akcje zdrożały w tym czasie o 870 proc. 18 firm z indeksu Nasdaq Biotechnology straciło jednak przez pięć lat po ponad 90 proc. Najgorszą z nich była Synergy Pharmaceuthicals, która zniżkowała aż o 98,5 proc. W branży biotechnologicznej ryzyko jest jak widać bardzo duże. Jeden przełomowy lek może sprawić, że kurs akcji spółki poszybuje w górę, a jedna porażka technologiczna może doprowadzić do tąpnięcia kursu. HK

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA