Gospodarka - Świat

Pandemia tłumi nastroje w regionie

Pomimo obowiązujących wciąż ograniczeń aktywności ekonomicznej nastroje przedsiębiorstw i konsumentów w Europie Zachodniej są obecnie lepsze niż średnio w ostatnich dekadach. W Polsce i innych krajach naszego regionu, gdzie sytuacja epidemiczna jest gorsza niż za Odrą, optymizmu nie widać.
Foto: AFP

Europejski wskaźnik nastrojów (ESI), obliczany przez Komisję Europejską na podstawie ankiety wśród gospodarstw domowych i menedżerów przedsiębiorstw dla każdego z państw UE, w marcu w strefie euro wyniósł 101 pkt, w porównaniu z 93,4 pkt w lutym. To jedna z największych zwyżek tego wskaźnika w historii. Sprawiła też, że ESI jest już powyżej długoterminowej średniej, choć wciąż pozostaje o 3 proc. niżej niż w lutym ub.r., tuż przed wybuchem pandemii Covid-19. Jednym z nielicznych wyjątków są Niemcy, gdzie nastroje są już lepsze niż wtedy.

W świetle publikowanych wcześniej ankietowych wskaźników koniunktury w marcu, takich jak PMI i Ifo, zwyżka ESI nie jest zaskoczeniem. Ekonomiści spodziewali się jednak wyraźnie słabszej poprawy nastrojów. Przeciętnie oczekiwali, że w strefie euro wskaźnik KE wzrośnie w lutym do zaledwie 96 pkt. Przypływ optymizmu jest też o tyle zaskakujący, że w większości krajów strefy euro obowiązują daleko idące ograniczenia aktywności ekonomicznej, a rządy stale je przedłużają. Widać też rozczarowanie przebiegiem akcji szczepień. – Ożywienie w strefie euro odsuwa się do lata, więc zaufanie przedsiębiorstw i konsumentów do gospodarki w najbliższych miesiącach raczej już nie wzrośnie, a nawet może zmaleć – oceniła Jessica Hinds, ekonomistka z firmy analitycznej Capital Economics.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.