REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Volkswagen wstrzymuje IPO firmy od ciężarówek

Niemiecki producent samochodów wstrzymał przygotowania do debiutu spółki Traton, która zajmuje się produkcją samochodów ciężarowych. IPO miało być jednym z największych debiutów w tym roku na giełdzie w Niemczech.
Foto: Bloomberg

Spółka uzasadnia decyzję złymi warunkami panującymi na rynku ofert publicznych. – Żałujemy, że musimy się wycofać z powodu słabych warunków rynkowych z debiutu giełdowego Tratona – powiedział Frank Witter, dyrektor finansowy grupy Volkswagen. Spółka zaznacza jednak, że nadal będzie dążyć do IPO producenta samochodów ciężarowych. – Zarząd Volkswagena nadal wierzy w giełdowy debiut, gdy warunki rynkowe się poprawią – dodał Witter.

Traton ma w swoim portfelu m.in. takie marki jak MAN czy Scania.

Nadchodzące opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię i wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami spowodowały niepewność na rynkach akcji i w efekcie inwestorzy z ostrożnością podchodzą do IPO.

Jako globalni koordynatorzy oferty publicznej spółki VW zostali zatrudnieni JP Morgan, Goldman Sachs, Deutsche Bank i Citi. Nie wszyscy jednak zgadzają się z decyzją Volkswagena. - Głupotą byłoby, gdyby nie przeprowadzić IPO teraz, ponieważ sytuacja na rynku ciężarówek w przyszłym roku się pogorszy – podaje Reuters, powołując się na osoby pracujące przy debiucie Tratona.

Nie wszyscy podzielają tę opinię. – VW bierze na siebie odpowiedzialność za maksymalizację wartości dla akcjonariuszy, co naszym zdaniem było uzasadnieniem odroczenia IPO przy bieżących wycenach. Wygląda na to, że powinniśmy to uszanować – napisali analitycy Evercore ISI.

To nie pierwszy przypadek, gdy producent samochodów odracza IPO. W zeszłym roku chińska spółka Geely odłożyła plany debiutu należącego do niej Volvo Cars. Powodem również były napięcia handlowe i pogorszenie koniunktury w przemyśle motoryzacyjnym. Według planów kapitalizacja Volvo miała znajdować w przedziale 16–30 mld USD.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA