Gospodarka - Świat

ETF wybierze akcje popularne w mediach społecznościowych

W USA powstał ETF inwestujący w akcje spółek, które przyciągają duże liczby pozytywnych komentarzy w mediach społecznościowych. Van Eck Vectors Social Sentiment ETF (posługujący się tickerem: BUZZ) jest oparty na indeksie Buzz NextGen AI U.S. Sentiment Leaders. Nowy ETF nie inwestuje jednak w takie popularne akcje jak GameStop.
Foto: Bloomberg

– To nie jest ETF inwestujący w „memiczne" akcje z Reddita. Opiera się on na szerszych konwersacjach dotyczących akcji na platformach mediów społecznościowych – twierdzi Jamie Wise, prezes firmy Buzz Holdings, która stworzyła ten ETF oraz indeks spółek popularnych w mediach społecznościowych.

By spółka trafiła do indeksu Buzz NextGen AI U.S. Sentiment Leaders, musi mieć co najmniej 5 mld USD kapitalizacji (co jak na razie eliminuje takie firmy jak GameStop czy AMC), a przez ostatnich 12 miesięcy musi pojawiać się wiele wzmianek na jej temat w różnych mediach społecznościowych. Platformy takie jak Twitter, Reddit, StockTwits czy Yahoo Finance są monitorowane przez algorytmy, które wyłapują komentarze dotyczące spółek. Im więcej dana spółka przyciąga pozytywnych komentarzy, tym bardziej rośnie jej waga w indeksie. – To nie są akcje promowane przez celebrytów. To normalne akcje, które są promowane przez ludzi reprezentujących najróżniejszej światopoglądy, ale nie skoncentrowanych na wąskiej grupie spółek wzmianowanych na Reddicie – wyjaśnia Wise.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.