REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

USA: Najwięcej majątku w rękach najbogatszych od 90 lat

W rękach najbardziej zamożnego 0,1 proc. Amerykanów znajduje się najwięcej bogactwa (liczonego w relacji do PKB) od czasów poprzedzających Wielki Kryzys z 1929 r. – wynika z badań Gabriela Zuckmana, ekonomisty z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.
Foto: Bloomberg

Z analizy przeprowadzonej przez Zuckmana wynika, że w 1929 r. w rękach najbogatszego 0,1 proc. Amerykanów znajdował się majątek warty łącznie 25 proc. PBK Stanów Zjednoczonych. W latach 30. udział ten spadł do 15 proc. i w następnych dekadach dalej zniżkował, aż w latach 70. spadł poniżej 10 proc. Później jednak znów szedł w górę i obecnie przekracza 20 proc. – Wygląda na to, że poziom koncentracji bogactwa w USA wrócił do poziomów ostatnim razem widzianych w „ryczących latach dwudziestych" – twierdzi Zuckman.

Zuckman to ekonomista, który doradzał lewicowej senator Elisabeth Warren (startującej w wyścigu o demokratyczną nominację na wybory prezydenckie w 2020 r.) w sprawie wprowadzenia podatku majątkowego, mającego obciążać najbogatszych. Jego wyliczenia dotyczące koncentracji majątkowej w USA są jednak zbieżne m.in. z badaniami think-tanku Economic Policy Institute.

Część analityków wskazuje, że dane mówiące o tak dużej koncentracji bogactwa w rękach najzamożniejszych Amerykanów wyraźnie świadczą o tym, że na rynkach finansowych narasta wielka bańka. – Tak jak wyjaśniałem to już wielokrotnie, rosnące nierówności majątkowe w USA są skutkiem ubocznym bańki na rynkach takich aktywów jak akcje i obligacje – napisał Jesse Colombo, analityk z firmy Real Investment Advice.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA