REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Porozumienie staje się faktem. Rynek czeka na ciąg dalszy

Amerykańsko-chińska umowa handlowa pierwszej fazy opiera się głównie na zobowiązaniach Pekinu do zakupu towarów z Ameryki. To nie rozwiązuje wszystkich problemów.
Foto: AFP

Amerykański prezydent Donald Trump i chiński wicepremier Liu He mają w środę podpisać w Białym Domu długo oczekiwane przez inwestorów porozumienie handlowe pierwszej fazy. Z przecieków wynika, że zobowiązuje ono Chiny do zwiększenia importu z USA o 200 mld USD w ciągu dwóch lat.

Mechanizm kontroli

Według dziennika „South China Morning Post" oraz serwisu Politico umowa handlowa pierwszej fazy przewiduje, że Chiny zwiększą zakupy amerykańskich dóbr przemysłowych w ciągu najbliższych dwóch lat o 75 mld USD, surowców energetycznych o 50 mld USD, produktów rolnych o 40 mld USD, a usług o 35 mld–40 mld USD. Nieco inne liczby podaje agencja Reutera, powołując się na swojego informatora. Zakupy amerykańskich dóbr przemysłowych mają według niej wzrosnąć o prawie 80 mld USD, usług o 35 mld USD, produktów rolnych o 32 mld USD, a surowców energetycznych o 50 mld USD. Poziomem bazowym dla wzrostu importu ma być 2017 r. Wówczas import z USA do Chin wynosił 129,8 mld USD.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA