Gospodarka - Świat

Strefa euro: Wielkie cięcie prognoz

Lockdowny przynoszą nową falę recesji.
Foto: AFP

Restrykcje pandemiczne rozszerzane w wielu krajach Europy skłaniają analityków do cięcia prognoz gospodarczych. O ile jeszcze na jesieni dominowały przewidywania mówiące o umiarkowanym wzroście PKB strefy euro w pierwszym kwartale, o tyle obecnie coraz więcej analityków mówi o skurczeniu się gospodarki eurolandu w pierwszym kwartale. Bloomberg Economics obciął swoją prognozę na pierwszy kwartał z 1,3 proc. wzrostu kw./kw. do 4,1 proc. spadku. JPMorgan Chase spodziewa się spadku PKB strefy euro w pierwszym kwartale o 1 proc., gdy wcześniej prognozował jego wzrost o 2 proc. UBS obciął natomiast prognozę z plus 2,4 proc. do minus 0,4 proc.

– Lockdowny i wolne tempo szczepień nie pomagają. Przedłużające się restrykcje, które zaczynały się dosyć łagodnie, są dużym problemem – twierdzi Katharina Utermoehl, ekonomistka z Allianz.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.