Gospodarka - Świat

Chiński indeks wyżej niż na szczycie bańki spekulacyjnej

Wskaźnik giełdowy CSI 300 po prawie 2-proc. wzroście zakończył wtorkową sesję powyżej poziomu 5353,75 pkt z 8 czerwca 2015 roku, kiedy to zanotowano szczyt ówczesnej chińskiej banki spekulacyjnej.
Foto: Bloomberg

Od marcowego dołka z 2020 roku ten indeks podskoczył o ponad 50 proc. Koniunkturę na chińskim rynku akcji o rekordowej dzisiaj wartości 11 bilionów dolarów wsparła decyzja władz ułatwiająca inwestorom zakup walorów udziałowych za pożyczone pieniądze.

W 2020 roku CSI 300, referencyjny wskaźnik chińskiego rynku, zdystansował globalny indeks MSCI Inc najbardziej od sześciu lat, gdyż oszczędzający lokowali pieniądze w tysiące nowych funduszy akcji po tym jak niektóre popularne produkty oferowane przez firmy zarządzające majątkiem po raz pierwszy w historii przyniosły straty. Rynkowi akcji w Państwie Środka pomogła też silna waluta oraz dobre dane gospodarcze.

Wartość CSI 300 po osiągnięciu szczytu przez ten indeks w czerwcu 2015 roku, w ciągu trzech kolejnych miesięcy skurczyła się o ponad 5,2 biliona dolarów, przypomina Bloomberg. Niektórzy eksperci sadzą, iż tym razem zwyżki będą trwalsze. Pierre Lau z Citigroup Inc. i jego koledzy podnieśli docelową wartość CSI 300 do 5525 pkt, natomiast Laura Wang z banku Morgan Stanley oczekuje skoku do 5570 pkt. na koniec tego roku.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.