REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Nawet zrolowanie obligacji za 8,7 biliona dolarów nie pomoże

Posucha na rynku bezpiecznych aktywów jest tak dotkliwa, że sytuacji nie zmieni zrolowanie papierów dłużnych o wartości 8,7 biliona dolarów w tym roku.
Foto: Bloomberg

Właśnie na tyle opiewają tegoroczne plany siedmiu największych potęg przemysłowych świata (G7). Wartość zapadających w tym roku papierów dłużnych państw G7 i kluczowych krajów rozwijających się jest o 25 proc. wyższa niż pięć lat temu i nieco przekracza wartość z minionego roku. Same Stany Zjednoczone muszą zrolować dług o wartości 4,87 biliona dolarów, informuje Bloomberg.

Jednak mimo to inwestorom grozi posucha, twierdzą specjaliści z TD Securities i Oxford Economics. Eksperci ej pierwszej instytucji szacują, że zakupy realizowane przez amerykańską Rezerwę Federalną (Fed) i Europejski Bank Centralny obniżą podaż długu o 40 proc. więc dla inwestorów pozostanie najmniej tych papierów od 2017 roku.

Według Oxford Economics przez najbliższe pięć lat popyt będzie o 400 miliardów dolarów rocznie większy niż podaż.

W połowie 2019 roku wartość globalnego rynku obligacji wynosiła ponad 115 bilionów dolarów wobec 87 bln dolarów dziesięć lat wcześniej. Udział papierów rządowych w tej puli wynosi 47 proc., wskazują dane Międzynarodowego Instytutu Finansów.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA