REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

GE po 110 latach wypada z indeksu Dow Jones

Koncern przemysłowy General Electric zostanie usunięty z indeksu Dow Jones Industrial Average, skupiającego 30 amerykańskich blue chips.
Foto: AFP

Spółka była w nim obecna nieprzerwanie od listopada 1907 r. 26 czerwca zostanie zastąpiona przez posiadającą sieć aptek firmę Walgreens Boots Alliance.

Decyzja o usunięciu General Electric z indeksu DJIA 30 została spowodowana spadającymi regularnie od dwóch lat cenami akcji koncernu. Kłopoty dawnego giganta są spowodowane  między innymi przez nietrafione inwestycje i spadający popyt na kluczowe produkty generujące wcześniej przychody GE, z branży energetycznej i kolejowej. Do tego doszła rotacja kadry zarządzającej najwyższego szczebla i zwolnienia tysięcy pracowników.

Od początku 2017 r. papiery General Electric staniały o 60 proc. W tym samym czasie średnia Dow Jones zyskała 15 proc. We wtorek na zamknięciu sesji na nowojorskiej giełdzie akcje koncernu notowano po 12,95 dolarów. Za ubiegły rok GE odnotował potężną stratę 5,5 mld dolarów. W listopadzie 2017 r. firma mocno rozczarowała akcjonariuszy obniżając dywidendę o połowę; stało się to po raz drugi od Wielkiego Kryzysu z lat ’30 XX wieku.

 

Szef komitetu zarządzającego indeksami na NYSE David Blitzer stwierdził, że firmy przemysłowe, takie jak GE, nie są już tak ważne w amerykańskiej gospodarce, a banki, firmy medyczne, technologiczne i produkujące dobra szybkozbywalne odgrywają dziś większą rolę.

- Zmiana w DJIA spowoduje, że indeks będzie lepszym wskaźnikiem gospodarki i rynku akcji - powiedział Blitzer w CNN.

- Skupiamy się na realizacji planu, który opracowaliśmy w celu poprawy wyników General Electric. Decyzja NYSE nie zmienia tych zobowiązań i naszego skupienia się na tworzeniu silniejszej firmy - skomentował rzeczniczka GE Jennifer Erickson.

Aby poprawić wyniki koncern wyprzedaje swoje stare biznesy. W ubiegłym miesiącu zgodził się sprzedać stuletnią część produkcji kolejowej. Poszukuje również nabywcy dla fabryk produkujących żarówki.

Firma General Electric została utworzona w 1892 roku. Jednym z jej założycieli był Thomas Edison.

To kolejna znacząca zmiana w indeksie Dow Jones Industrial Average, po tym jak w marcu 2015 r. firma Apple zastąpiła telekomunikacyjnego giganta AT&T.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA