Gospodarka - Kraj

Rząd: Budżet 2020 bez deficytu

Dochody i wydatki w kasie państwa mają wynosić ok. 429,5 mld zł – poinformował premier Mateusz Morawiecki. – To pierwszy od 30 lat zrównoważany budżet, który jednocześnie zawiera nasze zobowiązania – mówi premier. O takich planach rządu Rzeczpospolita i Parkiet pisały już w poniedziałek
Foto: Adobestock

Rząd przyjął projekt budżetu państwa na 2020 r. Premier Mateusz Morawiecki mówił na konferencji prasowej o dużej satysfakcji, ponieważ ma to być pierwszy od czasów transformacji budżet bez deficytu.

Czytaj także: Budżet w 2020 roku bez deficytu

Morawiecki wyjaśniał, że będzie to możliwe w efekcie rosnących dochodów państwa. – Przez osiem lat rządu PO-PSL dochody wzrosły o ponad 50 mld zł, w ciągu czterech lat rządu PiS – już o 100 mld zł – mówił Morawiecki.

W 2020 r. łącznie dochody mają wynieść 429,5 mld zł. Dochody z VAT mają wynieść 200,2 mld zł, czyli o ponad 20 mld zł więcej niż w plan na 2019 r. Dochody z CIT mają wzrosnąć do 41,8 mld zł z 34,6 mld zł w tym roku. Tak wysokie wzrost dochodów z podatków ma być możliwy dzięki dalszemu uszczelnianiu systemu podatkowego. – Nasz budżet przestał być bankomatem dla przestępców podatkowych, ale ta walka się jeszcze nie skończyła.

Wydatki w 2020 r. także mają wynieść 429,5 mld zł. Morawiecki podkreślał, że po stronie wydatkowej zachowane są wszystkie zapowiedziane programy w ramach polityki społecznej. Budżet obejmuje więc finansowanie programu Rodzina 500+ na każde dziecko, specjalnych dodatków dla osób niepełnosprawnych w wysokości 500 zł, program "Dobry start", obniżenie podatku PIT.

Rząd nie chce też oszczędzać na zdrowiu - zgodnie z zapisami ustawowymi, wydatki na ochronę zdrowie w 2020 roku przekroczą 5 proc, PKB, a na obronę narodową 2 proc. PKB

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.