REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

Polska gospodarka. Spowolnienie odroczone

Polska gospodarka rozwijała się na początku br. najwolniej od dwóch lat. Spowolnienie okazało się jednak dużo łagodniejsze, niż można się było obawiać. A począwszy od III kwartału br., wzrost gospodarczy może ponownie przyspieszyć. Jego wyraźniejszego wyhamowania można oczekiwać natomiast w 2020 r.
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Jak oszacował wstępnie GUS, w I kwartale produkt krajowy brutto Polski zwiększył się o 4,6 proc. rok do roku, po 4,9 proc. w poprzednim kwartale. Ankietowani przez „Parkiet" pod koniec kwietnia ekonomiści przeciętnie oceniali, że PKB zwiększył się w tym czasie o 4,4 proc. W tym kontekście środowy odczyt nie jest dużą niespodzianką. Ale gdy kwartał się zaczynał, ekonomiści przewidywali, że przyniesie wyhamowanie wzrostu PKB do 4,1 proc. rok do roku. Nawet najwięksi optymiści w naszej ankiecie nie liczyli się z wynikiem na poziomie 4,6 proc.

O tym, że polska gospodarka zachowuje impet, najlepiej świadczy oczyszczony z wpływu czynników sezonowych wzrost PKB w ujęciu kwartał do kwartału: wyniósł 1,4 proc., w porównaniu z 0,5 proc. w IV kwartale. To jeden z najlepszych wyników ostatnich lat. W latach 2017–2018 r., które były okresem nienotowanego od dekady boomu w polskiej gospodarce, rosła ona średnio w tempie 1,2 proc. kwartał do kwartału.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do serwisu parkiet.com
    Otrzymujesz dostęp do serwisu www.parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powi�zane artyku�y

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA