Gospodarka - Kraj

Złoty już nie jest za mocny

Rada Polityki Pieniężnej uważa, że zbyt silny złoty nie jest już czynnikiem, który może ograniczać ożywienie gospodarcze. Nadal jednak dopuszcza interwencje NBP na rynku walutowym.
Foto: Adobestock

Na środowym posiedzeniu RPP utrzymała stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie. Stopa referencyjna NBP nadal, tak jak od maja ub.r., wynosi 0,1 proc. Ta decyzja była zgodna z oczekiwaniami większości ekonomistów. W polityce pieniężnej pewna zmiana jednak nastąpiła: Rada zmieniła swoją ocenę sytuacji na rynku walutowym, co z kolei może w najbliższym czasie wpływać na notowania złotego.

W poprzednich komunikatach Rada wskazywała, że „tempo ożywienia gospodarczego w kraju może być ograniczane przez brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP". W marcu jednak polska waluta mocno straciła na wartości. Przed Wielkanocą kurs euro zbliżał się nawet do 4,70 zł, poprzednio tak wysoko był w 2009 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.