Gospodarka - Kraj

Stopy na razie pozostaną w miejscu

Środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie przyniesie obniżki stóp procentowych. Komunikat gremium, w połączeniu z piątkową konferencją prasową prezesa NBP, da jednak wskazówki co do tego, na ile prawdopodobne jest poluzowanie polityki pieniężnej w marcu.
Foto: Bloomberg

W ankiecie „Parkietu" z przełomu grudnia i stycznia pięciu spośród 24 uczestników oceniało, że RPP na środowym posiedzeniu zdecyduje się na obniżkę stopy referencyjnej NBP z 0,1 proc. do 0 proc. Te oceny były pokłosiem opublikowanych wtedy fragmentów wywiadu z prezesem NBP Adamem Glapińskim, które sugerowały, że w I kwartale br. możliwe jest złagodzenie polityki pieniężnej. Większość analityków założyła, że te wypowiedzi miały na celu chwilowe osłabienie złotego, podobnie jak prowadzone w tym czasie przez NBP interwencje na rynku walutowym. Część obserwatorów polityki pieniężnej uznała jednak, że NBP zależy na trwałym powstrzymaniu aprecjacji złotego, a to faktycznie mogłoby wymagać obniżki stóp procentowych.

W pełnej wersji wywiadu dla „Obserwatora Finansowego", który ukazał się już w styczniu, prezes Glapiński ewentualną obniżkę stóp procentowych wiąże jednak nie z kursem złotego, tylko z rozwojem sytuacji epidemicznej i jej wpływem na perspektywy polskiej gospodarki oraz inflację. Stąd nieliczni ekonomiści, którzy wciąż spodziewają się obniżki stóp procentowych, oczekują tego ruchu w marcu. W ankiecie „Parkietu" przeprowadzonej już po publikacji rozmowy z prezesem NBP, tylko czterech spośród 35 uczestników spodziewa się, że na koniec kwartału główna stopa procentowa w Polsce będzie niżej niż dziś.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.