Giełda

Zielono na giełdach

Większość indeksów na Starym Kontynencie rośnie w trakcie środowej sesji. Nie inaczej jest w Warszawie. WIG20 jest 0,8 proc. na plusie.
Foto: Bloomberg

Mimo że wczoraj na Wall Street doszło do wyraźnej przeceny, dziś inwestorzy w Azji byli w dobrych nastrojach, a byki dominują także w Europie. Niemiecki DAX, francuski CAC 40 czy włoski FTSE MIB zyskują ponad 1 proc.

Niewiele mniej rośnie WIG20, który na półmetku handlu znajduje się na poziomie 2211 pkt., co oznacza zwyżkę o 0,8 proc. Inwestorzy zmienili swoje nastawienie wobec niektórych spółek w ostatnich dniach. W piątek, kiedy WIG20 tąpnął najmocniej od ponad roku, na celowniku sprzedających były m.in. spółki odzieżowe i paliwowe, a wzrostom przewodził Mercator. Dziś jest na odwrót. Notowania Lotosu rosną o ponad 5 proc., a tuż za nim znajduje się CCC z wynikiem +4,1 proc. Walory PKN Orlen drożeją o około 3 proc. Z kolei notowania Mercatora spadają o ponad 6 proc.

Indeks średnich spółek rośnie o 1 proc., a najmocniej wyróżnia się Budimex, którego walory są ponad 5 proc. na plusie – to jeden z najlepszych wyników dziś na GPW. Z kolei notowania PKP Cargo spadają o ponad 3 proc. Spółka podpisała z PKP Polskie Linie Kolejowe "PKP PLK" list intencyjny dotyczący sprzedaży 100 proc. udziałów w CARGOTOR Sp. z o.o.

sWIG80 zyskuje ponad 0,6 proc. Enter Air, który wczoraj zdrożał o blisko 20 proc., ze względu na mocną poprawę zysków w III kwartale, dziś oddaje część wzrostów i tanieje o blisko 5 proc.

Na rynku walutowym widać umocnienie złotego wobec głównych walut. Za dolara trzeba już zapłacić mniej niż 4,1 zł, a euro wyceniane jest na 4,64 zł. Eksperci Goldman Sachs pozytywnie oceniają możliwości inwestycyjne w średnim okresie w złotego, a także inne europejskie waluty: SEK, NOK, CZK i HUF.

Notowania ropy pną się w górę. Cena baryłki WTI drożeje o ponad 4 proc. do 69 USD. Również złoto drożeje, o 0,6 proc., do 1785 USD za baryłkę.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.