REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Jesiennego odbicia ciąg dalszy

W ciągu ostatnich 25 sesji WIG20 zyskał 8,2 proc., a mWIG40 5,1 proc. Czwartek daje nadzieje na kontynuacje tego trendu.
Foto: Fotorzepa, Piotr Gęsicki

Przebieg czwartkowej sesji był determinowany głównie przez poranne doniesienia Bloomberga, mówiące że Chiny i USA uzgodniły stopniowe zniesienie wzajemnych ceł na towary, a porozumienie ma być zawarte w najbliższych tygodniach. WIG20 zaczął sesję luką wzrostową, a po kilu minutach rósł o 1 proc. do 2277 pkt. Ta ostatnia wartość okazała się dziennym maksimum. Później bowiem przyszła mała realizacja zysków, a notowania indeksu weszły w trend boczny, poruszając się do końca dnia 0,6-0,75 proc. nad kreską. Gorzej było z segmentem misiów, bowiem zarówno mWIG40, jak i sWIG80 oddały po południu cały poranny dorobek. Potwierdził się więc fakt, że czynniki o charakterze globalnym napędzają głównie grono blue chips, w którym udział kapitału zagranicznego jest największy. Czwartkowa sesja wpisuje się w przypadku WIG20 i mWIG40 w trwające od początku października odbicie, którego skala jest coraz bardziej obiecująca. W ciągu ostatnich 25 sesji ten pierwszy zyskał  8,2 proc., a drugi 5,1 proc. W odniesieniu do maluchów na razie o odbiciu mowy być nie może, bowiem zmiana w analizowanym okresie wynosi zaledwie 0.8 proc.

Dobre wieści z frontu wojny handlowej udzieliły się też innym parkietom Starego Kontynentu. Pod koniec sesji DAX rósł o 0,8 proc., a CAC40 o 0,4 proc. Odwrotnie skorelowane z rynkami akcji złoto zniżkowało. Uncja potaniała o 1,5 proc. do 1469 USD. W górę, o 1,5 proc., skoczyła cena ropy naftowej. Baryłka drożała po południu o 1,5 proc. do 57,22 USD.

Jeśli chodzi o spółki z GPW, to gwiazdą sesji była Elektrobudowa, które akcje drożały po południu o 25,3 proc. do 6 zł. Była to reakcja na podpisanie korzystnego aneksu do umowy z firmą Areva na wykonanie montażu instalacji elektrycznych o wartości 4,1 mln euro. Na drugim biegunie był taniejący o 9 proc. Arcus. Na wyróżnienie zasługuje też KGHM, który pod koniec sesji zyskiwał 6,1 proc. Cena jego akcji zbliża się powoli do 100 zł. Warto dodać, że osiem spółek wyznaczyło w czwartek co najmniej roczne maksimum notowań, a trzy analogiczne minimum. Wartość obrotów jeszcze przed fixingiem sięgnęła 730 mln zł, co nie jest złym wynikiem, jak na ostatnie tygodnie.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA