Giełda

EBC zamierza dalej wspierać gospodarkę

EBC nie zaskoczył i nie zmienił parametrów polityki monetarnej wskazując, że istnieje potrzeba dalszego wsparcia dla gospodarki.

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB

Foto: XTB

Wyniki spółek lotniczych w USA nie wypadają jakoś bardzo dobrze, ale perspektywy związane z wychodzeniem z pandemii pozytywnie nastrajają inwestorów. Z drugiej strony wciąż bardzo niepokojące informacje napływają z Indii, co może cały czas wstrzymywać inwestorów przed większymi zakupami.

W przypadku decyzji Europejskiego Banku Centralnego z pewnością nie możemy powiedzieć, że nas zaskoczyła. Inwestorzy mogli oczekiwać niespodzianki biorąc pod uwagę wczorajszy lekko „jastrzębi" ruch ze strony Banku Kanady, który zmniejszył tygodniowe skupy w ramach programu QE, wskazując na wyższą infację oraz lepsze perspektywy gospodarcze. Na to nie można liczyć w Europie, na co wskazywała szefowa EBC Christine Lagarde. Wobec tego utwierdziła ona uczestników rynku, że przez dłuższy czas należy spodziewac się bardzo akomodacyjnej polityki monetarnej. Pozytywnie nastroiły w USA wyniki spółek lotniczych, choć wciąż wykazujące spadki. Niemniej spadająca liczba przypadków przyczynia się do zwiększenia ruchu lotniczego w USA i sytuacja na świecie daje nadzieje na otworzenie większej ilości tras w tym roku. Strata American Airlines wyniosła „zaledwie" 1.97 dolara na akcje. Niemniej w zeszłym roku było to aż 5,26 dolara na akcje na minusie. Wobec tego inwestorzy z nadzieją patrzą na otwieranie rynku. To widać patrząc na dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, które wykazują wyraźne spadki w stanach, które w dużej mierze anulowały większość restrykcji.

Biden z kolei nie daje wytchnienia dla sektora energetycznego, a w zasadzienie energetyki konwencjonalnej w Stanach Zjednoczonych. W swoim ostatnim przemówieniu wskazał, że chce ograniczyć implikacje gazów cieplarnianych o 50% w Stanach Zjednoczonych do 2030 roku. To może oznaczać mniej pozwoleń na jakiekolwiek projekty dotyczące ropy, gazu czy węgla. Być może pod względem cenowym jest to dobra informacja dla samych surowców, ale niekoniecznie dla spółek działających w tej branży.

Sporo dzieje się na polskim parkiecie. W topowych spółkach na GPW brylują spółki ukraińskie związane z surowcami rolnymi. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę bardzo wysokie ceny pszenicy, kukurydzy czy soi na świecie, które zmierzają w kierunku historycznych maksimów. Z kolei Fitch wypowiada się bardzo pozytywnie na temat spółek energetycznych w Polsce wskazując, że wydzielenie aktywów węglowych do osobnego podmiotu będzie miało pozytywny wpływ na bilanse spółek oraz ich działalność. Ostatnim bardzo ważnym czynnikiem jest ogłoszona dywidenda ze strony CD Projektu za 2020 rok. Pomimo lekkiego rozczarowania wynikami inwestorzy nie mają powodów do narzekania, gdyż spółka zamierza wypłacić ponad 500 mln zysku, co da stopę dywidendy po obecnych cenach na poziome 2,9%.

WIG20 zyskał dzisiaj 0,37%. Z drugiej strony wzrosty w Europie czy na Wall Street były i są bardzo płaskie. Jedynie wyróżnia się Russell 2000, który zyskuje niemal 2%, co może mieć związek z nadzieją na otwieranie gospodarki oraz plany dotyczące rozwoju infrastrukturalnego oraz edukacyjnego w USA.

Michał Stajniak

Starszy Analityk Rynków Finansowych

XTB

michal.stajniak@xtb.pl

Strona internetowa X-Trade Brokers: www.xtb.com/pl

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.