Giełda

Byki trzymają się mocno

Kolor zielony utrzymuje się na GPW. Świeci on dzisiaj wyjątkowo intensywnie.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Od startu dzisiejszych notowań przewagę na naszym rynku mają byki. Już na dzień dobry WIG20 znalazł się prawie 1 proc. nad kreską. Powrót po świątecznej przerwie okazał się więc nadzwyczaj udany. Okazuje się jednak, że byki wcale nie zamierzają spoczywać na laurach. Popyt zaczyna się rozkręcać. W południe indeks największych spółek zyskiwał już prawie 2 proc. i coraz bardziej realne staje się powalczenie o poziom 2000 pkt. Brakuje do niego około 10 pkt. Na tym jednak nie koniec dobrych informacji.

W indeksie WIG20 mam dzisiaj komplet zieleni. Liderem wzrostów jest PGE. Akcje tej spółki drożeją o 5 proc. Ponad 4 – proc. wzrosty notuje też JSW, KGHM oraz CCC. Najsłabiej prezentuje się natomiast Dino, które jest jedynie na symbolicznym plusie. Wzrosty mamy dzisiaj także w segmencie średnich i małych firm. mWIG40 jest około 1 proc. nad kreską, zaś sWIG80 rośnie 0,6 proc.

Kolejna dobra informacja jest taka, że Warszawa jest dzisiaj liderem wzrostów w Europie. Co prawda na większości parkietów mamy przewagę zieleni, ale nigdzie nie świeci ona tak mocno jak u nas. Niemiecki DAX rośnie około 0,9 proc. Francuski CAC40 jest prawie 0,6 proc. na plusie.

Co może przynieść druga część dnia? Kalendarz makroekonomiczny dzisiaj nie rozpieszcza inwestorów co oznacza, że po raz kolejny kluczowy będzie początek notowań w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj mieliśmy tam do czynienia ze wzrostami. Podtrzymanie dobrej passy z pewnością pomogłoby także i Warszawie.

Niewielkie zmiany mamy dzisiaj na rynku walutowym. Euro jest wyceniane prawie na 4,60 zł. Dolar z kolei kosztuje 3,89 zł. Główna para walutowa czyli EUR/USD jest przy poziomie 1,181.

Wyraźnie natomiast drożeje ropa naftowa. Odmiana WTI wraca powyżej poziomu 60 USD za baryłkę.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.