Fundusze inwestycyjne TFI

Skarbiec Holding. Sprawa dywidendy studzi notowania

Od kiedy Skarbiec Holding opublikował projekty uchwał na walne zgromadzenie, notowania właściciela TFI spadły o blisko 9 proc.

Anna Milewska, prezes Skarbiec Holding

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Akcjonariusze liczyli, że spółka podzieli się sowitą dywidendą. Tymczasem jeden z projektów przygotowanych przez zarząd Skarbca na walne zgromadzenie, które zaplanowano na 29 grudnia przewiduje, że zysk za ubiegły rok obrotowy w kwocie blisko 11 mln zł trafi na kapitał zapasowy spółki. Takiego scenariusza nie zakładali nawet analitycy. Jeszcze we wrześniowej rekomendacji dla akcji Skarbca Holdingu, opracowanej przez BM mBanku, mogliśmy przeczytać, że dywidenda jest wypłacana z roku kalendarzowego Skarbca TFI, czyli z wyników towarzystwa w 2019 r., który był bardzo dobry. „Szacujemy, że pełna zdolność do wypłaty to około 40 mln zł, ale uważamy, że zarząd zdecyduje się na wypłatę 29,9 mln zł, co przekłada się na 4,4 zł na akcję i 18-proc. stopę dywidendy" – pisali analitycy kilka tygodni temu. „W kolejnych latach zakładamy normalizację stopy dywidendy na poziomie 8–10 proc. po prognozowanym przez nas spadku opłaty zmiennej i stałej" – podano wówczas. Akcjonariusze przypominają, że Skarbiec Holding uchodzi za firmę dywidendową. – Na stronie internetowej spółki jest informacja, która jednoznacznie wskazuje, iż inwestorzy, którzy nabywali akcje Skarbca, mogą oczekiwać dywidendy na poziomie do 100 proc. zysku. Spółka powinna się z tego sumiennie wywiązać – komentuje Sebastian Buczek, prezes Quercusa TFI, jednego z udziałowców.

We wtorek po południu zarząd wydał oświadczenie, w którym stwierdził m.in., że przeznaczenie zysku na kapitał zapasowy wiąże się z niepewną sytuacją rynkową w następstwie światowej epidemii Covid-19. Zyski mogłyby trafić do akcjonariuszy po ustabilizowaniu sytuacji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.