Fundusze inwestycyjne TFI

Fundusze obligacji rynków wschodzących głęboko pod wodą

Kilka tygodni wystarczyło, by tego typu strategie ostro zanurkowały. Fatalne wyniki były efektem splotu kilku czynników i w wielu przypadkach pogrążyły kilkuletnie stopy zwrotu.
Foto: Fotolia

Dwucyfrowe zniżki funduszy dłużnych to niecodzienny widok. A jednak w ostatnich tygodniach takich przypadków nie brakuje.

Blisko 29 proc. straty

Fundusze obligacji pokazały się z bardzo dobrej strony w ostatnich latach, czemu służyły spadki rentowności na całym świecie. Dodatkowo dla strategii inwestujących na rynkach wschodzących solidnym bodźcem było w 2019 r. umacnianie się walut tych krajów, w odróżnieniu od np. 2018 r., kiedy mocno osłabiła się np. turecka lira. Wraz ze skokowym wzrostem rentowności tamtejszych obligacji (spadkiem cen) przyniosło to przeceny kilku krajowych strategii zaangażowanych w Turcji. Rozwój sytuacji w tym kraju skłonił nawet do wycofania się kilku polskich funduszy akcji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.