REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Blik współpracuje z Mastercardem

Mastercard i Polski Standard Płatności (PSP), operator systemu płatności mobilnych Blik, ogłosiły strategiczną współpracę. Mastercard zostanie udziałowcem spółki PSP.
Foto: Adobestock

Mastercard i PSP umożliwią użytkownikom Blika korzystanie z technologii zbliżeniowej we wszystkich punktach sprzedaży na świecie, akceptujących zbliżeniowe płatności Mastercard. Usługa ta może ruszyć w II kwartale przyszłego roku. Będzie to możliwe poprzez wykorzystanie usługi tokenizacyjnej Mastercard Digital Enablement Services (MDES). W ten sposób użytkownicy Blik zyskają dostęp do wygodnych, bezpiecznych i szybkich płatności zbliżeniowych na całym świecie.

PSP odpowiada za rozwój systemu Blik, udziałowcami tej spółki jest sześć polskich banków: Alior, Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska. Z Blika mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Credit Agricole, Pekao, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe. Ponad 90 proc. klientów bankowości detalicznej w Polsce może korzystać z tego systemu. System bardzo szybko się rozwija, od stycznia do końca września użytkownicy Blika skorzystali z niego już ponad 57 milionów razy. To blisko dwa razy więcej niż w całym 2017 r.

Poza tym Mastercard i PSP zapewnią użytkownikom Blika realizację płatności w zagranicznym e-commerce, z wykorzystaniem opublikowanego niedawno przez organizację EMVCo standardu Secure Remote Commerce (SRC), jak tylko rozwiązanie będzie dostępne na rynku. Dzięki temu, użytkownicy będą mogli płacić Blikiem za zakupy online także w zagranicznych e-sklepach.

Obie instytucje planują również współpracować przy ekspansji Blika na nowe rynki, poza granicami Polski, poprzez pozyskiwanie klientów w innych krajach. - Nawiązanie strategicznego sojuszu z Mastercard to kluczowy moment rozwoju polskiego systemu płatności mobilnych Blik. Użytkownicy tego systemu będą mogli wkrótce płacić zbliżeniowo, nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. To także początek drogi do oferowania płatności Blikiem użytkownikom mobilnych aplikacji bankowych na całym świecie – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes PSP.

- W Mastercard bardzo cieszymy z tej współpracy i jesteśmy zmotywowani, aby zaoferować użytkownikom Blika nowe funkcje, oparte o nasze innowacyjne i gwarantujące bezpieczeństwo technologie oraz globalny zasięg. Głównym celem naszego partnerstwa z PSP jest zaoferowanie nowych możliwości polskim konsumentom w czasie zakupów zarówno w kraju, jak i za granicą – komentuje Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA