Finanse

Co zawiera projekt strategii rozwoju rynku kapitałowego? Minister Czerwińska dla „Parkietu”

Jak ustaliliśmy, w czwartek zostanie opublikowany projekt strategii rozwoju rynku kapitałowego. Tym samym rozpocznie się również etap konsultacji publicznych. Minister finansów Teresa Czerwińska w rozmowie z „Parkietem” zdradza, co znajdzie się w projekcie strategii.
Foto: materiały prasowe

Minister Teresa Czewińska mówi m.in.:

* Trzeba pobudzać konkurencyjność rynku kapitałowego, między innymi poprzez poprawę poziomu świadczonych usług w zakresie pośrednictwa. Jednym z pomysłów jest jednolita licencja bankowa.

* Powołamy zespół roboczy, z przedstawicielami Komisji Nadzoru Finansowego, którego zadaniem będzie sformułowanie propozycji eliminacji nadmiernych regulacji.

* Myślimy o tym, aby koszty związane z procesem IPO były kosztem podatkowym, nawet z wykorzystaniem lewara.

* Bierzemy pod uwagę mniejsze opodatkowanie dywidend w przypadku inwestycji długoterminowych.

* Myślimy o obligacjach rozwojowych, które byłyby źródłem finansowania m.in. inwestycji infrastrukturalnych. Możliwe w tym zakresie są zarówno preferencje podatkowe dla nabywców takich obligacji, jak i ich emitentów.

* Rozważamy powołanie osoby na stanowisko w randze pełnomocnika ministra finansów, która będzie odpowiadała za wdrożenie strategii.

* Chcemy zaproponować podpisanie porozumienia z udziałem KNF, NBP i MF, które zakładałoby ścisłą współpracę przy realizacji strategii.

* Ostateczny kształt strategii ma być znany w ciągu dwóch–trzech miesięcy. Taki czas jest potrzebny, aby przejść pełną procedurę konsultacji, uwzględnić uwagi. Ważna tu jest jakość proponowanych rozwiązań, nie chcemy iść w tym przypadku na skróty. Strategia to plan działania na lata 2019–2023.

Pełna rozmowa z Teresą Czerwińską już w czwartkowym wydaniu „Parkietu".

E-wydanie dostępne już dzisiaj od godz. 20.00 na nexto.pl/parkiet

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.