REKLAMA
REKLAMA

Finanse

O PCM biją się Hitachi Capital Polska oraz PKO Leasing

Tak zaciętej walki o giełdową spółkę już dawno nie było. Panną na wydaniu jest Prime Car Management, a o firmę biją się Hitachi Capital Polska oraz PKO Leasing.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Foto: GG Parkiet

Obie firmy pod koniec ubiegłego roku ogłosiły wezwanie na akcje PCM. W pierwotnej wersji Hitachi dawało 12,09 zł za jeden walor, natomiast PKO Leasing 11,38 zł. Obie oferty nie przypadły jednak do gustu zarządowi Prime Car Management, który zaproponowane ceny określił jako nieodpowiadające wartości godziwej. Hitachi postanowiło więc podbić stawkę. Cena w wezwaniu została podwyższona do 18,05 zł, co oznacza, że jest aż o 49 proc. większa niż pierwotnie.

Czytaj także: Hitachi podbija cenę w wezwaniu na PCM

– Zdecydowaliśmy się podnieść cenę w wezwaniu na Prime Car Management, aby usatysfakcjonować naszą propozycją zarówno inwestorów indywidualnych, jak i inwestorów instytucjonalnych. Proponowane przez nas 18,05 zł za akcję stanowi 49,3 proc. premii wobec poprzedniej ceny. Naszym zdaniem to atrakcyjna propozycja, która odzwierciedla wartość godziwą spółki i jest dobrą okazją dla akcjonariuszy do wyjścia z inwestycji. Istotne jest również to, że jesteśmy silnym finansowo inwestorem strategicznym, który daje spółce szansę na lepszą przyszłość – twierdzi Eric van Vliet, prezes Hitachi Capital Polska.

Reakcja inwestorów była błyskawiczna i łatwa do przewidzenia. W piątek akcje Prime Car Management drożały na GPW o około 18 proc., zbliżając się tym samym do nowej ceny z wezwania ogłoszonego przez Hitachi.

Warto jednak zwrócić uwagę, że rynek liczył na to, iż cena w wezwaniu może ulec zmianie. Przed nową ofertą Hitachi cena akcji PCM na warszawskiej giełdzie oscylowała w granicach 15 zł, czyli wyraźnie powyżej pierwszej oferty wspomnianej firmy, a także powyżej oferty złożonej przez PKO Leasing. Mimo wszystko zaoferowane 18,09 zł za papier i tak można uznać za spore zaskoczenie, głównie ze względu na skalę podwyżki.

Zapisy w wezwaniu ogłoszonym przez Hitachi potrwają do 22 lutego (firma ma już zgodę UOKiK na ewentualne przejęcie PC). Równolegle oczywiście trwa także wezwanie na akcje Prime Car Management, które zostało ogłoszone przez PKO Leasing. Tutaj zapisy będą przyjmowane do 18 lutego. Obie firmy chcą nabyć 100 proc. akcji PCM.

Walka o Prime Car Management trwa więc w najlepsze. Rynek czeka teraz na to, czy i ewentualnie co zrobi drugi podmiot zainteresowany firmą, czyli PKO Leasing. Czasu jest coraz mniej.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA