Finanse

Bal "Parkietu". Niezwykły wieczór rynku kapitałowego

W piątkowy wieczór bawiliśmy się na dorocznym Balu Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet”. Przy tej okazji rozdaliśmy nagrody osobom i firmom, które w tym roku mogą jasno rozbłysnąć na firmamencie polskiego rynku finansowego.
Foto: materiały prasowe

21.15

Tym samym zakończyła się część oficjalna Balu „Parkietu”. Teraz pora na tańce i koncert zespołu Zakopower!

21.00

Już wszystko jasne! Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, i Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, Gwiazdami Roku 2020 według czytelników „Parkietu”! Ponadto PKN Orlen ze statuetką Gwiazdy w kategorii Wydarzenie, Ciech nagrodzony w kategorii Firma, a Iwona Sroka z zarządu Murapolu, była prezes KDPW, oraz Marek Dietl, szef Giełdy Papierów Wartościowych, nagrodzeni w kategorii Menedżer.

Więcej o nagrodach: Wyłoniliśmy rynkowe Gwiazdy Roku 2020

 

20:49

 

Statuetkę GWIAZDA ROKU 2020 w kategorii "Człowiek Roku" według czytelników "Parkietu" otrzymali Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN SA.

20:42

 

Nagrodę GWIAZDA ROKU 2020 w kategorii "Spółka" otrzymuje Ciech SA za 15 lat na giełdzie, udaną transformację i nieustającą ekspansję.

20:41

Drugą, ale równorzędną nagrodę GWIAZDA ROKU 2020 w kategorii "Manager" otrzymuje Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

20:36

Nagrodę GWIAZDA ROKU 2020 w kategorii "Manager" otrzymuje Iwona Sroka, członek zarządu Grupy Murapol.

20:33

Czas na nagrody "Parkietu". Nagrodę GWIAZDA ROKU 2020 w kategorii "Wydarzenie" otrzymuje PKN ORLEN SA za paliwową fuzję.

20.31

20.30

20.25

20.20

20.17

20.00

19.57

Trwa powitanie gości. Wśród przybyłych Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen

19.55

19.45

Start balu coraz bliżej, a pierwsi goście już są na miejscu. Atmosfera coraz gorętsza.

 

19.44

19.35

19.00

Sala w warszawskim hotelu Sofitel Victoria już przygotowana na przyjęcie gości Balu „Parkietu”. Uczestniczyć w nim będzie ponad 300 osób związanych z naszą gazetą i rynkiem kapitałowym. Co czeka ich dziś wieczorem?

18.40

Sala jeszcze pusta, ale to już ostatnie chwile...

18.12

Podczas dzisiejszego Balu „Parkietu” dowiemy się, kto zostanie Gwiazdą Roku 2020 według czytelników „Parkietu”. Przypomnijmy, że czytelnicy i internauci odwiedzający parkiet.com w głosowaniu wskazywali, kto ich zdaniem w nadchodzących miesiącach może odegrać dużą rolę na polskim rynku finansowym. Wybierali spośród 12 osób wskazanych przez redakcję. Głosowanie zakończyło się z końcem grudnia. Kilka dni temu opublikowaliśmy finałową szóstkę, a dziś poznamy zwycięzcę tego plebiscytu.

Wybieramy gwiazdę 2020 roku

Dziś poznamy także Gwiazdy Roku 2020 w trzech innych kategoriach – spółka, wydarzenie i menedżer. W tym wypadku laureatów wskazuje redakcja „Parkietu”. Statuetki już przygotowane i dzisiaj trafią do nagrodzonych.

 

17.31

16.30

16.22

15.27

Do tegorocznego Balu „Parkietu” zostało już tylko kilka godzin. Przypomnijmy, jak bawiliśmy się przed rokiem, kiedy „Parkiet” świętował swoje 25. urodziny!

Ten rok dla krajowego rynku kapitałowego zapowiada się bardzo ciekawie. Po kilku latach marazmu analitycy liczą na ożywienie, które powinno być pokłosiem m.in. uruchomienia pracowniczych planów kapitałowych. Podjęliśmy próbę wyłonienia osób i firm, które mogą odegrać w tym roku znaczącą rolę w gospodarce. Pod uwagę braliśmy również ich  wcześniejsze dokonania i wpływ na  – szeroko rozumiany – rynek kapitałowy.

Czas na nagrody

Statuetki dla laureatów zostaną wręczone w piątek 17 stycznia na Balu „Parkietu", na którym pojawi się  elita rynku kapitałowego. Nagrody przyznamy w kilku kategoriach, w tym „wydarzenie", „spółka" oraz „menedżer". Uhonorujemy laureatów zarówno na podstawie decyzji redakcyjnej kapituły, ja również weźmiemy pod uwagę  głosy czytelników naszej gazety.

Więcej o balu Parkietu: bal.parkiet.com

Jeśli chodzi o głosowanie czytelników, początkowo wytypowanych było  dwanaście osób, które w 2020 r. mogą odegrać znaczącą rolę na rynku finansowym. Dziesięć  dni temu przedstawiliśmy  pierwszą szóstkę, która przeszły do ścisłego finału. Byli to (w kolejności alfabetycznej):  Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, Arkadiusz Regiec, prezes BeesFundu, Michał Sołowow, przedsiębiorca, właściciel m.in. Synthosu, Iwona Sroka, była szefowa Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, obecnie członek zarządu Murapolu, oraz Cezary Stypułkowski, prezes mBanku. Ankieta umieszczona na naszej stronie internetowej cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wypełniło ją ponad 6 tysięcy osób, a liczba łącznie oddanych głosów przekroczyła 24,5 tysięcy. Zwycięzców poznamy dopiero w piątek, ale możemy zasygnalizować, że  dwie osoby z pierwszej szóstki zdominowały wyścig – dostały zdecydowanie najwyższą (i niemal identyczną) liczbę głosów.

Ponad ćwierć wieku historii

15 lutego 1994 r. ukazał się pierwszy numer „Parkietu". W zeszłym roku obchodziliśmy zatem uroczyste 25-lecie. Była to zarazem okazja do zintegrowania środowiska rynku kapitałowego. Jej kulminacją był uroczysty Bal „Parkietu", na którym spotkało się ponad trzysta osób. Wśród nich prezesi warszawskiej giełdy – byli oraz obecny.

Nie zabrakło  również przedstawicieli giełdowych spółek, domów maklerskich, firm inwestycyjnych, instytucji rynku kapitałowego, inwestorów oraz osób związanych z „Parkietem". W tym gronie było też kilku byłych redaktorów naczelnych. Z okazji 25-lecia jubileuszowe pamiątki otrzymali: Adam Cymer, Krzysztof Jedlak, Kazimierz Krupa, Jan Bazyl Lipszyc, Wojciech Zieliński i Jakub Kurasz. Wręczył je Andrzej Stec, obecny redaktor naczelny. Imprezę, trwającą do białego rana uświetnił koncert Kayah. Na tegorocznym balu wystąpi natomiast zespół  Zakopower.

Rynek pod lupą

Pod adresem polskiego rynku kapitałowego kierowanych jest niemało gorzkich słów. Inwestorzy narzekają, że trudno się na nim zarabia, spółki – że nie jest łatwo utrzymać status firmy giełdowej. Do łatwych nie należy również praca w instytucjach oraz w biurach maklerskich. Demontaż OFE, koniec wielkich prywatyzacji, coraz mocniejsze uregulowanie (w wyniku wdrożenia m.in. restrykcyjnych przepisów unijnych, niedopasowanych do polskich realiów)  i afery wstrząsające rynkiem – to tylko przykłady bolączek krajowego ekosystemu.

Nie zmienia to jednak faktu, że tworzy on dużą wartość dodaną dla gospodarki – dzięki niemu kilkaset spółek, często będących liderami w swoich branżach, pozyskało pieniądze na rozwój, a gros inwestorów pomnożyło swój majątek. Nie wspominając już o tym, że rynek kapitałowy to prawdziwa  kuźnia  kadr. Warto o niego dbać i akcentować pozytywy, bo tych nigdy za wiele.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.