Wybieramy gwiazdę 2020 roku

Zakończyło się głosowanie na osobę, która zdaniem czytelników i internautów w nadchodzących miesiącach zapisze się pozytywnie w historii rynku finansowego i polskiej gospodarki. Dziś prezentujemy pierwszą szóstkę.

Aktualizacja: 07.01.2020 10:47 Publikacja: 07.01.2020 05:00

Wybieramy gwiazdę 2020 roku

Foto: parkiet.com

Od lewej: Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, Arkadius

Od lewej: Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, Arkadiusz Regiec, prezes BeesFundu, Michał sołowow, przedsiębiorca, właściciel m.in. Synthosu, Iwona Sroka, była szefowa KDPW, obecnie członek zarządu Murapolu, Cezary Stypułkowski, prezes mBanku

materiały prasowe

Redakcja „Parkietu" wyłoniła 12 osób, które w 2020 r. mogą odegrać znaczącą rolę na rynku finansowym. Do końca 2019 r. na naszej stronie internetowej można było oddać głos na swojego faworyta. Zwycięzcę zaprezentujemy podczas balu „Parkietu", który odbędzie się 17 stycznia, ale już dziś przedstawiamy sześć osób, które przeszły do ścisłego finału.

Ankieta cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wypełniło ją ponad 6 tys. osób, a liczba łącznie oddanych głosów przekroczyła 24,5 tys. Możemy uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić, że dwie osoby z pierwszej szóstki dostały zdecydowanie najwyższą i niemal identyczną liczbę głosów – każda po około 3,8 tys.

Ambitne plany liderów

Wspomniane sześć osób (w kolejności alfabetycznej) to: Paweł Borys (prezes PFR), Daniel Obajtek (prezes PKN Orlen), Arkadiusz Regiec (prezes BeesFundu), Michał Sołowow (właściciel Synthosu), Iwona Sroka (członek zarządu Murapolu) i Cezary Stypułowski (prezes mBanku).

Dla instytucji i firm zarządzanych przez nominowane osoby 2020 będzie ważnym rokiem. Dla PFR – z uwagi na fakt, że w decydującą fazę wkracza właśnie program pracowniczych planów kapitałowych. Dla PKN Orlen z uwagi na mocny rozwój grupy – m.in. fuzję z Lotosem i przejęcie Energi. Natomiast BeesFund mocno rozwija się na rynku crowdfundingu.

– Rok 2020 to okres zwiększenia liczby emisji z 27 w 2019 r. do 60, czyli konsekwentny rozwój o co najmniej 100 proc. rok do roku. To też etap ekspansji międzynarodowej i wejścia na rynek rumuński. To również czas pierwszych oczekiwanych wyjść kapitałowych inwestorów – zapowiada założyciel i prezes BeesFundu. Dodaje, że w planach jest również eksperymentowanie z rynkiem, na którym będzie można handlować udziałami spółek z.o.o.

Inwestycje w toku

Z kolei Sołowow niedawno ogłosił, że interesują go małe elektrownie jądrowe i farmy wiatrowe. Nadchodzące miesiące mogą przybliżyć realizację tych ambitnych inwestycji. Również Murapol, pod sterami m.in. Iwony Sroki, planuje dynamiczny rozwój. W budowie ma ponad 6,6 tys. lokali, powstających w 61 budynkach, w ramach 23 projektów, które będą finalizowane w latach 2020 i 2021. – W nadchodzącym roku zamierzamy rozszerzyć wachlarz innowacyjnych udogodnień i rozwiązań eko, w które będziemy wyposażać nasze inwestycje – zapowiada Iwona Sroka. W planach są stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Poza tym spółka rozważa wdrożenie systemów fotowoltaicznych do oświetlenia części wspólnych, systemów gromadzenia wody deszczowej do ponownego jej wykorzystania (np. do podlewania trawników) czy punktów z hulajnogami elektrycznymi. Murapol był jednym z pionierów rynku Catalyst. W sumie wyemitował papiery o wartości 180 mln zł. Wszystkie emisje zostały już wykupione.

– Zamierzmy powrócić na Catalyst i znów dać okazję inwestorom do zarobienia razem z Murapolem – sygnalizuje Iwona Sroka.

Z kolei w sektorze bankowym oczy zwrócone są na mBank, zarządzany przez Cezarego Stypułkowskiego. Spółka może wkrótce zmienić właściciela, a prezes ma szansę odegrać znaczącą rolę w wyborze nowego inwestora.

Parkiet PLUS
Dlaczego Tesla wyraźnie odstaje od reszty wspaniałej siódemki?
Parkiet PLUS
Straszyły PRS-y, teraz straszą REIT-y
Parkiet PLUS
Cyfrowy Polsat ma przed sobą rok największych inwestycji w 5G i OZE
Parkiet PLUS
Co oznacza powrót obaw o inflację dla inwestorów z rynku obligacji
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Parkiet PLUS
Gwóźdź do trumny banków Czarneckiego?
Parkiet PLUS
Sześć lat po GetBacku i wiele niewiadomych