Energetyka

Miliardy na rekompensaty za drożejący prąd

Nawet 4 mld zł mogą kosztować zapowiadane przez resort energii rekompensaty dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm z tytułu drożejącej energii elektrycznej. Projekt ustawy ma być gotowy w najbliższych dniach.
Foto: Adobestock

O kosztach planowanych rekompensat powiedział we wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski w kuluarach szczytu klimatycznego w Katowicach. - Rząd wielkości kosztów, jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, jest w granicach 1,8 - 2,1 mld zł. Podobne koszty dotyczą małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział Tchórzewski, cytowany przez PAP.

Spółki energetyczne złożyły już w Urzędzie Regulacji Energetyki wnioski o taryfy dla energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na 2019 r. Wnioskują średnio o 30-proc. podwyżki cen. Jednocześnie firmy dostają od sprzedawców energii propozycje nowych cen prądu na przyszły rok. Z wypowiedzi przedsiębiorców wynika, że oferowane podwyżki sięgają od 40 proc. do nawet 70 proc. w porównaniu z rokiem 2018.

Wzrost cen energii elektrycznej to efekt przede wszystkim drożejącego surowca, jakim jest węgiel, a także rosnących w szybkim tempie cen uprawnień do emisji CO2. W Polsce około 80 proc. prądu produkuje się z węgla – kamiennego i brunatnego.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.