Energetyka

PGE zapowiada koniec „pięciu minut” węgla

Polska była w trzecim kwartale tego roku eksporterem energii netto. Znaczący wkład w ten rezultat miała PGE. Trend ten jednak dobiega końca.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski zapewnia, że węgla na zimę nie zabraknie.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Rosnący eksport energii to w dużej mierze zasługa Polskiej Grupy Energetycznej. W trzecim kwartale tego roku zużycie energii w kraju było większe o 2 TWh. Wystąpiło zwiększone zapotrzebowanie na energię i wzrost eksportu. Zanotowano w tym okresie wzrost eksportu energii o 1 TWh.

od szwedzkiego

Był to efekt rosnących cen gazu w Europie i poszukiwania tańszej alternatywy, którą była energia z węgla. Cena energii w Polsce, i tak wysoka na tle trendów historycznych, wynosiła 404 zł/MWh. W Niemczech ta cena kształtowała się na poziomie 440 zł, w Czechach i na Słowacji na poziomie 455 zł, a w Szwecji, która słynie z jednej z najniższych cen prądu – sięgała 413 zł/MWh. – To sytuacja bez precedensu. Od dłuższego czasu nie mieliśmy tak dużego eksportu energii na rynki europejskie. Na rosnącą produkcję miał także wpływ powrót do koniunktury gospodarczej i rosnącej produkcji przemysłowej – powiedział Lechosław Rojewski, wiceprezes zarządu ds. finansowych. W efekcie, w trzecim kwartale wytworzono energii w kraju więcej rok do roku o 18,5 proc., a więc o 6,7 TWh. Niebagatelny udział miała w tym Polska Grupa Energetyczna, która odpowiada za wzrost rzędu 3,3 TWh w tym kwartale, a więc za 50 proc. całego wzrostu produkcji. W trzecim kwartale PGE wytworzyła 17,6 TWh energii. To więcej względem roku poprzedniego o wspominane 3,3 TWh.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.