Energetyka

Kłopoty nie opuszczają Tauronu – nowy blok w Jaworznie długo postoi

Eksperci nie mają wątpliwości: odstawienie na osiem miesięcy najnowszej jednostki wytwórczej w Elektrowni Jaworzno to duży problem dla jej właściciela, ale krajowy system energetyczny sobie z tym ubytkiem poradzi.

Nowy blok węglowy w Elektrowni Jaworzno ma być jedną z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie.

Foto: AFP

Miał przynosić zyski Tauronowi i być mocnym wsparciem dla krajowego systemu energetycznego. Zamiast tego nowy blok węglowy w Jaworznie zmaga się z awarią, która wyłączy go z użytku aż do 25 lutego 2022 r. Inwestycja, która kosztowała 6,2 mld zł, już wcześniej zmagała się z problemami, a termin oddania bloku do użytku był przesuwany kilkakrotnie. Na ostatniej prostej uszkodzony został element kotła. Ostatecznie siłownia ruszyła w połowie listopada 2020 r. Jednak Tauron nie cieszył się tym długo – już w czerwcu 2021 r. blok stanął z powodu usterki.

Trwa naprawa

– Podczas bieżącego postoju bloku zdiagnozowaliśmy konieczność naprawy istotnych elementów kotła. Wraz z generalnym wykonawcą natychmiast przystąpiliśmy do szacowania zakresu koniecznych do wykonania prac, technologii oraz przełożenia ich na konkretny harmonogram. Celem prac jest trwałe usunięcie wad w rejonie komory paleniskowej bloku, co zapewni bezawaryjną pracę bloku w perspektywie wielu lat – tak zaistniałą sytuację wyjaśnia Sebastian Gola, prezes spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron, która zarządza blokiem. Dodał, że wspólnie z Rafako, które jest generalnym wykonawcą inwestycji, spółka przygotowała harmonogram prac naprawczych, który umożliwi sprawne i długofalowe rozwiązanie problemów. – Ten czas wykorzystamy także na prace optymalizacyjne, które zapewnią w przyszłości jeszcze bardziej sprawną pracę tego bloku, który jest niezmiernie ważny dla systemu energetycznego w naszym kraju – stwierdził Radosław Domagalski- Łabędzki, prezes Rafako.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.