Chemia

Sanok RC: Odbicie w wynikach

Wyniki producenta wyrobów gumowych pozytywnie zaskoczyły inwestorów. W odpowiedzi, w trakcie piątkowej, akcje Sanok RC drożały nawet o ponad 4 proc., czemu towarzyszyły podwyższone obroty.
Foto: materiały prasowe

W I kwartale br. grupa wypracowała 16,5 mln zł zysku netto, co oznacza poprawę o prawie 83 proc. względem analogicznego kwartału poprzedniego roku. EBITDA zwiększyła się o ponad 40 proc., osiągając 37,2mln zł. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 303,1 mln zł i były o prawie 17 proc. wyższe niż rok wcześniej.

- Wyniki pierwszego kwartału oceniamy bardzo dobrze, szczególnie że wzrosty przychodów i zysków zanotowaliśmy we wszystkich głównych obszarach biznesowych, a baza porównawcza pierwszego kwartału 2020 roku nie była istotnie naznaczona pandemią. Zapoczątkowane w drugiej połowie zeszłego roku ożywienie koniunktury u naszych klientów, szczególnie z branży motoryzacyjnej, przełożyło się na wzrost sprzedaży rok do roku i historyczne przekroczenie progu 300 mln zł kwartalnych przychodów - komentuje Piotr Szamburski, prezes Sanok RC.

Zwraca uwagę, że marże grupy pozostaną pod wpływem rosnących kosztów związanych z surowcami, które stanowią znaczną część kosztów grupy. - Obecnie coraz większym wyzwaniem stają się wciąż rosnące ceny surowców – kauczuków, sadz czy plastyfikatorów, które mogą negatywnie wpływać na uzyskiwane marże w kolejnych okresach. Dlatego nie spoczywamy na laurach tylko każdego dnia walczymy o maksymalizację rentownej sprzedaży i dbamy o efektywność kosztową. Do oczekiwań wobec marż i wyników kolejnych kwartałów podchodzimy z ostrożnością – dodaje.

Spółka musi się także liczyć z także z presją wzrostu cen materiałów bezpośrednich takich jak stal, aluminium, tworzywa sztuczne czy tektura, które poza wspomnianymi już surowcami stanowią również istotną część naszych kosztów. - Presja ta dodatkowo potęgowana jest ograniczoną dostępnością tych materiałów na rynku, co jest sytuacją z naszej perspektywy na taką skalę dotąd niespotykaną. Prowadzimy więc konsekwentnie w dalszym ciągu konserwatywną politykę finansową, kontynuując monitorowanie kosztów i optymalizację procesów w całej naszej Grupie, abyśmy byli przygotowani na potencjalnie różne scenariusze rozwoju sytuacji – podkreśla Piotr Dołęga, członek zarządu ds. finansowych Sanok RC.

Jak podkreśla zarząd, grupa weszła w rok 2021 po okresie „pokoleniowej" zmiany kontraktów motoryzacyjnych i uruchomieniu produkcji zaawansowanych wyrobów dla zupełnie nowych modeli samochodów. Kontynuowane były również procesy optymalizacyjne, a do użytku oddana została nowa hala produkcyjno-magazynowa w Sanoku, znacząco zwiększająca możliwości rozwojowe spółki.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.