Chemia

PCC Rokita: Spółka nie nadąża z produkcją

Trwa znakomita koniunktura w biznesie polioli, na bazie których powstają poliuretany stosowane głównie do produkcji pianek meblarskich, budowlanych czy używanych w motoryzacji.
Foto: materiały prasowe

– W całym I kwartale odnotowaliśmy bardzo duże zapotrzebowanie na poliole polieterowe przy jednoczesnej ograniczonej podaży polioli na rynku. Nasza produkcja nie nadążała za zapotrzebowaniem – przyznaje Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita. Wyjaśnia, że na rynku kontynuowane były trendy konsumenckie z ostatnich miesięcy 2020 r. związane z istotnie rosnącymi wydatkami na wyposażenie wnętrz. Dlatego też wysoki popyt odnotowała branża meblarska, która jest jednym z kluczowych odbiorców polioli.

W efekcie zysk EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację) tego biznesu w grupie PCC Rokita zwiększył się o ponad 430 proc. wobec analogicznego okresu 2020 r. Natomiast cała chemiczna grupa zanotowała 136 mln zł EBITDA – to o 94 proc. więcej niż przed rokiem i rekordowy wynik w historii spółki.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.