Stosuje się je m.in. do wyrobu baterii litowo-jonowych dla przemysłu motoryzacyjnego i elektronicznego. Pierwszy etap projektu ma obejmować budowę instalacji o rocznych zdolnościach 20 tys. ton i pochłonąć około 22 mln euro (około 95 mln zł). Później spółki przeanalizują możliwości uruchomia produkcji kolejnych komponentów do baterii. Partnerzy nie wykluczają ponadto, że ich współpraca zostanie rozszerzona także na terytorium Niemiec. PCC Rokita należy do niemieckiej grupy PCC.
Zgodnie z podpisaną w poniedziałek umową do realizacji projektu utworzona zostanie spółka celowa, w której Shida obejmie 51 proc. udziałów, a PCC Rokita – 49 proc., przy czym każdemu ze wspólników będzie przysługiwać po 50 proc. głosów na zgromadzeniu i w pozostałych organach nowej firmy. Chiński partner udzieli tej spółce licencji na korzystanie z technologii produkcji węglanów organicznych, natomiast PCC Rokita dostarczy media konieczne do produkcji.
Porozumienie dojdzie do skutku po spełnieniu kilku warunków. Konieczne jest m.in. uzyskanie zgód stosownych organów i instytucji, a także potwierdzenie możliwości uruchomienia produkcji w Europie na bazie licencjonowanej technologii Shida.
Krystian Brymora, analityk DM BDM w swoim komentarzu do transakcji zwraca uwagę, że nakłady inwestycyjne w pierwszym etapie projektu nie powinny stanowić obciążenia dla bilansu PCC Rokity. Wyjaśnia, że do wyrobu węglanów chiński partner wykorzystuje m.in. chlor. Tymczasem chlor to produkt uboczny w procesie produkcji ługu sodowego przez PCC Rokita. – Spółka zapewnia sobie tym samym rynek zbytu dla chloru, który jest ubocznym produktem elektrolizy soli, co powinno przyśpieszyć wzrost zdolności z rozbudowanej instalacji – dodaje Brymora. Przypomina, że na koniec 2018 r. zdolności produkcyjne ługu sodowego notowanej na warszawskiej giełdzie spółki wynosiły około 180 tys. ton, a planowane inwestycje miały zwiększyć teoretyczne zdolności do około 230 tys. ton. – Ich wykorzystanie zależało od znalezienia rynku zbytu na „odpadowy" chlor – podsumowuje Brymora.
W styczniu PCC Rokita pozyskała 45 mln euro finansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na rozbudowę i modernizację instalacji chemicznych.