Budownictwo

Nierównowaga rynku w Warszawie

W III kwartale na największym rynku deweloperskim w kraju, w Warszawie, sprzedano 4 tys. mieszkań, o niemal jedną trzecią mniej kwartał do kwartału – wynika z szacunków Rednet Property Group i CBRE.

Marcin Jański, szef działu mieszkaniowego CBRE, wskazuje, że wysoka inflacja będzie zachęcać do kupowania lokali.

Foto: materiały prasowe

W tym czasie deweloperzy wprowadzili do oferty 4,2 tys. lokali, czyli relatywnie niewiele, biorąc pod uwagę, że w ostatnich latach przed pandemią spółki rzucały na rynek 5–6 tys. mieszkań, a w najlepszych okresach nawet 7–8 tys. kwartalnie. Na koniec września w ofercie działających w stolicy deweloperów było 11,5 tys. lokali – o ponad 4 tys. mniej rok do roku oraz 5 tys. mniej niż dwa lata wcześniej. To oznacza, że gdyby spółki przestały dodawać nowe inwestycje do katalogów, oferta rozeszłaby się w zaledwie trzy kwartały.

Niższa podaż to efekt trudności z uruchamianiem nowych inwestycji. Konsekwencją jest wzrost cen. Eksperci Rednetu i CBRE wskazują, że w górę idą zarówno ceny transakcji, jak i mieszkań wprowadzanych na rynek. Średnia cena sprzedanych lokali w III kwartale wyniosła prawie 11,5 tys. zł za mkw. Ceny ofert sięgają ponad 12 tys. zł – to o 1,2 proc. więcej kwartał do kwartału i 10,9 proc. więcej rok do roku. Nie brakuje jednak osób celowo kupujących mieszkania droższe i wyższej jakości.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.