Budownictwo

Marże cały czas będą pod presją kosztów

Kumulacja prac w infrastrukturze, brak rąk do pracy, wzrost płac, niechęć banków i ubezpieczycieli – przed wykonawcami masa wyzwań.
Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Wartość rynku budowlanego rośnie – choć w 2019 r. z mniejszą dynamiką – ale nie przekłada się to na dobre wyniki finansowe spółek. Branżę trapią te same problemy – firmy na pierwszym miejscu zestawienia czynników ryzyka wymieniają rosnące koszty zatrudnienia, a dalej niedobór wykwalifikowanych pracowników i drożejące materiały. Analitycy Deloitte wskazują jeszcze na schłodzenie nastawienia banków i ubezpieczycieli.

Trudne relacje

– Sytuacja w budownictwie jest lepsza niż rok, dwa lata temu, ale nie jest tak, że problemów nie ma – powiedział Sławomir Kiszycki, wiceprezes Unibepu ds. finansowych, zaproszony przez Deloitte na prezentację rankingu przedsiębiorstw. – W latach 2020–2023 ciężko się spodziewać stabilizacji, będzie szczyt prac w ramach kontraktów infrastrukturalnych, co wywoła presję na płace – dodał.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.