Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Złożyliśmy wnioski o pozwolenia na budowę inwestycji Horyzont Naramowice oraz Anny Jantar- Rataje na około 500 mieszkań. Budowy rozpoczną się już na początku 2021 r. Projektujemy również w naszym systemie inwestycję Student Hotel w Warszawie. Wszystkie te projekty zostaną zrealizowane w technologii modułowej prefabrykacji, co da wymierne korzyści całej grupie, a dla sochaczewskiego zakładu oznaczać będzie zabezpieczenie około 35 proc. portfela zamówień na lata 2021–2023 – mówi Piotr Hofman, prezes i główny akcjonariusz HM Inwestu. – Technologia prefabrykacji i budownictwa modułowego przeżywa renesans. Budowanie z prefabrykatów jest znacznie szybsze, a w efekcie i tańsze, jeżeli weźmiemy pod uwagę skrócony czas realizacji, zmniejszenie nakładów na wykończenie oraz wyższą jakość elementów. Kolejne korzyści to zwiększona powierzchnia użytkowa budynków dzięki zastosowaniu cieńszych ścian; w projekcie na 10 tys. mkw. to nawet osiem dodatkowych mieszkań. Drugą ogromną korzyścią jest szybsza komercjalizacja inwestycji oraz niższe koszty finansowania, co nie jest bez znaczenia w przypadku mieszkań na wynajem i funduszy tym zainteresowanych. Biorąc pod uwagę zainteresowanie inwestorów prywatnych i publicznych, jesteśmy przekonani, że już w przyszłym roku zobaczymy w Polsce coraz więcej nowoczesnych realizacji z wykorzystaniem prefabrykatów – podkreśla.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Giełdowy deweloper sprzedał teren z zamkniętym centrum handlowym we Wrocławiu. Nabywcą jest Vastint Poland, który stworzy tu wielofunkcyjny obiekt.
Sensory, drony czy AI pomagają, choć nie są lekarstwem na strukturalny deficyt rąk do pracy w budownictwie.
Sektor budownictwa, ze względu na swoją złożoność, jest szczególnie narażony na zjawisko zatorów płatniczych. Aż 65 proc. przedsiębiorców w branży raportuje, że w swojej działalności spotyka klientów, którzy rozliczają się po terminie.
Walne zgromadzenie nieruchomościowej grupy poparło rekomendację zarządu, by zatrzymać zysk w spółce. Dwóch byłych członków zarządu nie dostało absolutoriów.
Inwestycje, a może dodatkowa dywidenda? Wiemy, ile gotówki zostanie deweloperowi po sprzedaży biurowca i jaki jest plan na jej wykorzystanie.
Mimo rekordowej oferty i wciąż słabej sprzedaży mieszkań deweloperzy wcale ostro nie hamują z nowymi budowami – wynika z danych po pięciu miesiącach tego roku. Spowolnienie widać za to w liczbie uzyskiwanych pozwoleń – ale firmy mają duże zapasy.