Budownictwo

HM Inwest. Prefabrykacja: szybciej i taniej

Giełdowy deweloper mieszkaniowy w przyszłym roku planuje wprowadzenie do realizacji pierwszych projektów opartych na prefabrykacji. W 2018 r. spółka kupiła zakład w Sochaczewie, wciąż jeszcze produkujący głównie na rynek szwedzki, i w dwa lata potroiła jego moce oraz stworzyła kompletny system budowy mieszkań z prefabrykatów.
Foto: materiały prasowe

– Złożyliśmy wnioski o pozwolenia na budowę inwestycji Horyzont Naramowice oraz Anny Jantar- Rataje na około 500 mieszkań. Budowy rozpoczną się już na początku 2021 r. Projektujemy również w naszym systemie inwestycję Student Hotel w Warszawie. Wszystkie te projekty zostaną zrealizowane w technologii modułowej prefabrykacji, co da wymierne korzyści całej grupie, a dla sochaczewskiego zakładu oznaczać będzie zabezpieczenie około 35 proc. portfela zamówień na lata 2021–2023 – mówi Piotr Hofman, prezes i główny akcjonariusz HM Inwestu. – Technologia prefabrykacji i budownictwa modułowego przeżywa renesans. Budowanie z prefabrykatów jest znacznie szybsze, a w efekcie i tańsze, jeżeli weźmiemy pod uwagę skrócony czas realizacji, zmniejszenie nakładów na wykończenie oraz wyższą jakość elementów. Kolejne korzyści to zwiększona powierzchnia użytkowa budynków dzięki zastosowaniu cieńszych ścian; w projekcie na 10 tys. mkw. to nawet osiem dodatkowych mieszkań. Drugą ogromną korzyścią jest szybsza komercjalizacja inwestycji oraz niższe koszty finansowania, co nie jest bez znaczenia w przypadku mieszkań na wynajem i funduszy tym zainteresowanych. Biorąc pod uwagę zainteresowanie inwestorów prywatnych i publicznych, jesteśmy przekonani, że już w przyszłym roku zobaczymy w Polsce coraz więcej nowoczesnych realizacji z wykorzystaniem prefabrykatów – podkreśla.

HM Inwest stawia też na współpracę przy programie Mieszkanie+, na początku 2022 r. ma ruszyć zakład produkcji prefabrykatów budowany w joint venture z Agencją Rozwoju Przemysłu. Szacunkowe moce to 4 tys. lokali rocznie. ar

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.