Budownictwo

Develia. W mieszkaniówce marża znów wysoka

W 2020 r. ogólnopolski deweloper mieszkaniowo-komercyjny poniósł 139 mln zł skonsolidowanej straty netto, wobec 117 mln zł na plusie rok wcześniej. To jednak głównie efekt księgowy związany z nieruchomościami komercyjnymi.
Foto: materiały prasowe

Firma przekazała klientom 1153 mieszkania, o 41 proc. mniej niż rok wcześniej. Przychody z tego tytułu skurczyły się o 37 proc., do 430 mln zł, a zysk brutto ze sprzedaży o 40 proc., do 135 mln zł. Rentowność brutto ze sprzedaży kolejny rok z rzędu znalazła się na wysokim pułapie 31,1 proc., wobec 33,2 proc. rok wcześniej. Przypomnijmy, że w III kwartale firma zaskoczyła bardzo słabą marżą, zaledwie 15,1 proc. W IV kwartale Develia wróciła do formy, notując bardzo wysoką rentowność 32,2 proc. Zawdzięcza to budowaniu na relatywnie tanio kupionej ziemi, ale ten potencjał będzie się wyczerpywać. – W długim terminie rentowność będzie bliższa ponad 20 proc. niż 30 proc. – mówił w marcowym wywiadzie Andrzej Oślizło, prezes Develii.

Wpływ pandemii widoczny jest w części komercyjnej. Przychody z najmu skurczyły się o 38 proc., do 87 mln zł, a zysk brutto ze sprzedaży o 48 proc., do 49 mln zł. Dodatkowo strata z wyceny nieruchomości komercyjnych sięgnęła 213 mln zł, wobec 91 mln zł na minusie rok wcześniej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.