REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Biurowce dają dobrze zarobić

Koniunktura sprzyja budowniczym biurowców. Z uwagi na duży popyt napędzany wzrostem polskiej gospodarki wskaźnik powierzchni niewynajętej w 2018 r. zmniejszył się we wszystkich aglomeracjach. Jak oszacowali analitycy JLL, w Warszawie skurczył się do poziomu najniższego od siedmiu lat, czyli 8,7 proc. Na rynkach poza stolicą odsetek pustostanów sięgnął 8,4 proc.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

W zeszłym roku najemcy podpisali umowy obejmujące 1,5 mln mkw., podczas gdy deweloperzy dostarczyli na rynek 744 tys. mkw. W budowie jest 1,6 mln mkw. biur.

Deweloperzy notowani na GPW starają się skorzystać z dobrej koniunktury. Echo Investment w tym roku planuje rozpocząć budowę czterech obiektów obejmujących łącznie 100 tys. mkw.: w Warszawie, Gdańsku i dwóch we Wrocławiu. Dobre warunki rynkowe skłaniają dewelopera do uruchomienia prac już na wczesnym etapie rozmów z potencjalnymi najemcami.

Echo Investment w banku ziemi ma działki umożliwiające wybudowanie 144 tys. mkw. powierzchni biurowej i mieszkaniowej (firma specjalizuje się w projektach wielofunkcyjnych), prowadzi też negocjacje w sprawie nabycia gruntów pod budowę 280 tys. mkw. powierzchni, z czego 70 tys. biurowej. Zyskami ze sprzedaży nieruchomości komercyjnych Echo chętnie dzieli się z akcjonariuszami, także w formie dywidend nadzwyczajnych.

Z kolei Globalworth Poland, zarządzający największym portfelem biur, planuje kolejne duże zakupy. W ciągu roku firma zainwestowała ponad pół miliarda euro. Gros zysków z najmu Globalworth wypłaca akcjonariuszom – od niedawna dwa razy do roku. ar

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA