Budownictwo

Inwestorzy wierzą w mieszkaniówkę

Wyceniana na 1,5 mld zł i kontrolowana przez OFE Develia znalazła się na celowniku zagranicznego funduszu private equity i dwóch polskich krezusów. Cel przejęcia: uzyskać jak najwyższy zwrot w długim terminie.
Foto: Adobestock

Choć po rewelacyjnym 2021 r. sprzedaż mieszkań hamuje, a Rada Polityki Pieniężnej nie powiedziała zapewne ostatniego słowa w sprawie poziomu stóp procentowych, inwestorzy nie stawiają krzyżyka na branży. W grudniu fundusz TAG Immobilien kupił notowaną na Catalyst Grupę Robyg, teraz ogłoszone zostało wezwanie na kontrolowaną przez OFE Develię.

Duży bank i potencjał

O ile Robygiem zainteresował się gracz branżowy z rynku PRS (najmu instytucjonalnego), o tyle wezwanie na 66 proc. akcji Develii ogłosił londyński fundusz private equity Metric Capital Partners, zarządzający zróżnicowanymi aktywami w Europie, o wartości 2,9 mld euro, w tym ulokowanymi w tzw. nieruchomościach alternatywnych (to m.in. znana w Polsce sieć samoobsługowych magazynów Less Mess). Dwoma partnerami, z udziałami po 25 proc. w joint venture, są Invest Line E, należący do Jerzego Kowalskiego właściciel m.in. centrów handlowych Dekada i dewelopera Budlex, oraz BEKaP FIZ, fundusz meblarskiego miliardera Bogdana Kaczmarka. Zgodnie z deklaracjami wzywających inwestycja obliczona jest na długi termin, wzmocnienie pozycji Develii i rozwój na rynku najmu instytucjonalnego.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.