Budownictwo

Archicom zbiera owoce przejęcia

Deweloper w 2017 r. zwiększył sprzedaż mieszkań o 52 proc.
Foto: materiały prasowe

Grupa Archicom w całym 2017 r. znalazła nabywców na 1,43 tys. mieszkań – najwięcej w historii. Silny, sięgający 52 proc. wzrost sprzedaży, to efekt przejęcia w połowie roku mLokum. Wyniki tej firmy są konsolidowane od 31 lipca 2017 r. gdyby konsolidacja objęła cały rok, Archicom mógłby się pochwalić sprzedażą rzędu 1,59 tys. lokali, co oznaczałoby w zrost o 69 proc.

W ofercie Archicomu jest teraz 1,9 tys. lokali we Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Poznaniu oraz Trójmieście. Bank ziemi pozwala na budowę około 5,9 tys. mieszkań.

Grupa przekazała klientom 942 mieszkania, niemal tyle samo ile rok wcześniej. W połowie grudnia analitycy DM Vestor oszacowali cenę docelową Archicomu na 23 zł przy kursie 15,3 zł. Bieżąca wycena rynkowa to 16,2 zł. Analitycy podkreślili skokowy wzrost skali działalności oraz zwiększenie dywersyfikacji geograficznej dzięki przejęciu mLocum, oczekiwany wzrost liczby przekazań w latach 2018-2019, solidny bilans oraz politykę dywidendową.

– 2017 r. to dla nas wyjątkowo udany i dynamiczny okres. W kwietniu świętowaliśmy nasze 30-lecie i myśleliśmy wtedy o umocnieniu pozycji we Wrocławiu oraz planowanym od dawna rozpoczęciu działalności na innym rynku. A już pod koniec lipca sfinalizowaliśmy niezwykle ważną dla naszego rozwoju transakcję, dzięki której staliśmy się ogólnopolskim deweloperem i dzisiaj realizujemy projekty na wszystkich najważniejszych rynkach mieszkaniowych poza Warszawą – mówi cytowana w komunikacie Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicomu. – Rekordowa liczba sprzedanych lokali to dowód uznania i zaufania ze strony naszych klientów. Tegoroczny wynik jest także efektem posiadania przez nas zdywersyfikowanej i bogatej oferty mieszkań oraz sprzyjającej całemu rynkowi dobrej koniunkturze. Pozytywny wpływ miało też przeprowadzone w lipcu przejęcie, które pozwoliło nam na dodatkowy wzrost sprzedaży – dodaje.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły